Avukatlık mesleki sorumluluk sigortası
  1. Tez No: 220398
  2. Yazar: SERHAL NUR MAHMUTOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRSEL BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Avukatlık meslegi, adil yargılamanın bir parçası olarak savunmayı temsil etmesi vekisilerin Anayasa tarafından güvence altına alınan hak ve özgürlüklerini kullanmalarınısaglamak açısından adaletle kisi arasında önemli bir aracıdır. Avukat, mesleki ihmalinedeniyle müvekkilinin ya da hukuki bilgi verdigi üçüncü kisinin zararına yol açarsa tazminattalebiyle karsılasır. Sigorta sirketi, üçüncü kisilerden gelen tazminat taleplerine karsı avukatıbu yükümlülükten kurtarmaktadır.Çalısmada, ilk olarak Türk sigorta hukukunda sorumluluk sigortasının yeri, ilkeleri veuygulama alanı incelenmistir. Özellikle rizikonun gerçeklesme anının tespiti hakkındakiteorilerin mesleki sorumluluk sigortasına nasıl uygulanacagı konusunda degerlendirmeleryapılmıstır. Avukatlık mesleginin tanımı, mesleki yükümlülüklerin sorumluluga etkileri,sözlesme ve haksız fiil iliskilerinin sorumlulukla iliskisi ortaya konmustur. ÜlkemizdeAvukatlık Kanunu'nda yapılan degisikliklerle yer alan ancak uygulama da yeni yeni görülenavukatlık ortaklıgı açısından da konu incelenmistir.Avukatların mesleklerinde karsılasabilecekleri ve ihmali davranısları neticesindetazminat tehdidine ugrayabilecekleri durumlara karsı güvence teskil edecek sorumluluksigortasının zorunlu olarak meslege baslarken yaptırılması için en kısa zamanda kanunidüzenlemeler yapılması yerinde olacaktır.Avukatın, mesleki sorumluluk sigortası nedeniyleözensiz davranıslara yönelmesini önlemek amacıyla rizikonun bir kısmının avukat üzerindebırakılması, avukatın aldıgı disiplin cezalarının varlıgı halinde primlerin daha yüksektutulması, belli dönemlerde mesleki faaliyeti hakkında sigorta sirketine ya da baroya raporibraz etmesi gibi tedbirlerle düzenlemeler yapılabilir.ANAHTAR KELMELER:Avukat, sorumluluk,mesleki sorumluluk sigortası,sigorta.
Özet (Çeviri)
The profession of law is an important mediator between the justice and the individual in termsof representing defense as a part of fair hearing and providing individuals to use theirconstitutional rights and liberties. If the lawyer causes any damage to his client or the personwhom he renders a legal advice, he is confronted with action for damages. The insurancecompany liberates the lawyer from this liability.In the study, firstly, the place, the principles and field of application of liability insurance inthe Turkish insurance law are examined. Especially there have been considerations about theapplication of theories that are associated with the determination of realization moment of therisk on professional liability insurance. The definition of the profession of law, the effects ofthe professional obligations to liability and the relationship between liability and the `contractand tort relation? were introduced. The subject is also researched in terms of advocacypartnership with the changes that are made in the Law of Advocates which took its place inour country but which is hardly seen in enforcement.It would be useful to make lawful arrangements as soon as possible to make lawyers have thecompulsory liability insurance in the beginning of their profession due to the possiblecompensation threats that can be caused from act of omission. To prevent the lawyer fromtending to careless acts some arrangements can be done with precautions like; leaving someportion of the risk on the lawyer, in case of existing any disciplinary action premiums can behold higher or making the lawyer to show reports to the bar or the insurance company abouthis professional acts in specific periods.KEY WORDS: Lawyer, liability, professional liability insurance, insurance.