Otel işletmelerinin uyguladıkları rekabet stratejileri : İstanbul'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The competition strategies used by hotel managements : An investigation into five star hotels in İstanbul
- Tez No: 220517
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Birçok rakip isletme ile aynı pazarı paylasan otel isletmelerinin rekabet üstünlügü saglamaları ve sagladıkları bu rekabet üstünlüklerini devam ettirmeleri hizmet kalitesi, maliyet ve bilgi-teknoloji gibi rekabet gücü unsurlarını ellerinde bulundurmalarına baglıdır. Aynı zamanda isletmenin faktör ve talep kosulları, baglı ve destek endüstrileri, uyguladıkları stratejiler ve devletin piyasadaki rolü de otel isletmelerinin rekabet üstünlügü saglamalarında önemli olan diger faktörler arasında yer almaktadır. Bu arastırmayla, otel isletmelerinin rekabetten etkilenme durumları tespit edilerek, otel isletmelerinin rekabet dönemlerinde uyguladıkları rekabet stratejileri belirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Hotel management businesses which have to share the same market with numerous rivals can take advantage of the quality of service that they offer, costs, and information technologies in order to establish leadership in the market, to gain competitive advantage over rival companies and maintain it. Other factors that play an important role in establishing leadership in the market are related to the demands of the business, industries that support the business, the strategies that business owners use and the place of the government in the market. This study aimed to determine the competitive strategy types that businesses use in periods of competition by means of determining how they are affected by competition.