Geçiş ülkelerinde vergi reformu
Tax reform in transition countries
- Tez No: 220622
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada ?Merkezi Planlamacı? bir Ekonomik Sistemden ?Piyasa Tabanlı? bir Ekonomik Sisteme dönüşüm sürecinde olan ?Geçiş Ülkeleri?nde uygulamaya konan ?Vergi Reformu? tartışılacaktır. Çalışmanın ana eksenini vergi reformunun gelişimi ile ekonomik yapı arasındaki sıkı ilişkiyi ve her bir ülke için geçerli olabilecek tek tip bir reform reçetesi uygulamanın mümkün olmadığını ortaya koymak oluşturmaktadır. Bu yüzden iki önemli makroekonomik gösterge olan ?enflasyon ve büyüme? rakamları her bir geçiş ülkesi bazında ana hatlarıyla ele alınmaya çalışılacaktır. Ayrıca ?doğrudan yabancı yatırım ve özelleştirme? konularına da değinilecektir. Geçiş süreciyle ilgili literatürde bu ilişkilere yönelik birçok çalışma bulunmaktadır ve bu çalışmaların neredeyse tamamı birbirine yakın sonuçlara ulaşmaktadırlar. Ayrıca çalışma boyunca verginin kavramsal olarak şekillenişi ve onu belirleyen vergilemenin temel amaçlarıyla birlikte vergi reformunun önemi vurgulanmaya çalışılacaktır. Bu amaçla genel olarak geçiş ülkelerinin ekonomik ortamları ve onların şekillenişini belirleyen iki farklı reform alternatifi üzerinde durulacaktır. Bunlardan ilki özellikle Rusya, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi hemen hemen tüm Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerince benimsenen ve ?Big Bang? olarak adlandırılan ekonomik reform uygulaması ve diğeri ise Çin tarafından tam anlamıyla uygulanan ve onun modelini oluşturduğu ve ?Gradualizm? olarak adlandırılan ekonomik reform uygulamasıdır. Birincisi değişiklik sürecinin ?hızlı, devrimsel ve bütüncül? bir şekilde ele alınmasını savunurken; ikincisi ?yavaş, evrimsel ve aşamalı? bir değişiklik sürecini savunmaktadır. Her iki uygulamanın şüphesiz olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Kapsamlı bir literatür taramasını içeren bu çalışma iki farklı ekonomik modelin şekillendirdiği iki farklı vergi sisteminin nasıl dönüşüme uğradığını ve bu dönüşüm esnasında uygulanan reform politikalarının nasıl sonuçlar verdiğini ortaya koymaya çalışarak ?vergi reformunun ekonomik dönüşüm sürecinin en önemli parçalarından biri? olduğunu ortaya koyacaktır. Ekonomiler açısından hayati derecede önemi olan bu bilimsel tartışmanın daha kapsamlı bir şekilde tartışmaya açılması temennimizdir. Anahtar Kelimeler : Geçiş Ülkeleri, Merkezi Planlama Ekonomisi, Piyasa Ekonomisi, Vergi, Vergi Reformu
Özet (Çeviri)
Within this study, ?Tax Reform?, which has been put in practice in ?Transition Countries Transforming from a Central Planned Economic System to a Market Based Economic System?will be tried to be discussed. The basic axis of this study consists of on explanation to the close relationship between the improvement of the ?tax reform? and ?economic structure? and also on determining that it is impossible to carry out a universal reform prescription for every country. For this reason, inflation and growth figures, which are two important macroeconomic indicators, will be tried to figure out for every transition country. Besides, the subjects of foreign direct investment and privatization will be touched upon. Within the transition literature, there are a lot of studies have been made about the relationship among these and almost all of them have reached to similar results. Besides these, during this study, together with tax?s shaping, it will be also tried to be emphasized the importance of ?tax reform? and basic aims of taxation. For this purpose, two different reform alternatives which re-shaped and regulate economic environment of transition countries will be generally handled. The former of them is economic reform application named ?Big Bang? adopted by almost all central and eastern European countries such as Russia, Hungary, Poland and Czech Republic. The other is economic reform application named ?Gradualizm? adopted by China. The first considers necessity of the reform process to be put rapidly, revolutionarly and totalitarianly in practice and the latter considers necessity of the reform process to be put slowly, evolutionarly and gradually in practice. Without doubt, each of them has advantages and disadvantages. This study, consisting of comprehensive literature research will clarify that ?tax reform? is one of the most important components of economic transformation process. It discloses how two different economic models which have transformed gived tax systems different shapes and what results can be removed from these reform policies. We hope this scientific debate on tax reform will be discussed deeply as it is getting a vital importance for economies. Key Words : Transition Countries, Central-Planned Economy, Market Economy, Tax, Tax Reform