Erillik/dişillik boyutunun empatik beceri ile ilişkisi (S.D.Ü. İ.İ.B.F. İşletme öğrencileri üzerine bir araştırma)
The relationship of masculinity/ femininity dimension with empathic skill
  1. Tez No: 220679
  2. Yazar: GAYE ATİLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İLKER ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yıllarda kültüre dair en çarpıcı çalışmalardan biri Prof.Dr. Geert Hofstede' in kültürleri boyutlama çalışmasıdır. Kültürün çözümlenmesine yönelik bu çalışmaların amacı konuyu formüle etmek ve ilişkilendirilebileceği tüm alanlarda etkin kullanımını sağlamaktır. Eldeki çalışma, yönetim organizasyon bilim dalı çerçevesince kişinin taşıdığı ve yaşadığı kültürün eril ya da dişil olmasıyla empatik becerisinin ilişki derecesini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, kültür ile kültürel farklılıkların sınıflandırılması çerçevesinde Hofstede'in kültür boyutları; ikinci bölümünde eril/dişil değerler, erillik dişillik kavramları ile empati ve Prof.Dr. Üstün Dökmen'in geliştirdiği Empatik Beceri Ölçeği; son bölümde ise tezin örneklemini oluşturan Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde okuyan 250 öğrenciye uygulanan ve 44 sorudan oluşan anket formundan elde edilen verilerin analizi yer almaktadır. Tez çalışmasında anket metodu, verilerin analizi için istatistik programı SPSS 10.0 (Statistical Program for Social Sciences) kullanılmıştır. Öğrencilerin erillik/dişillik düzeyi ile empatik becerisi arasındaki ilişkiler test edilmiş ve sonuç olarak erillik/dişillik düzeyi ile empatik beceri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
One of most striking studies concerning culture in recent years is Prof.Dr.Geert Hofstede?s study on dimentionilizing cultures. The purpose of these studies which focus on cultural uncoding is to formulize the subject or topic and make effective use of it any possibly related area. This study aims to emphasize the level of the relationship between one?s inborn culture being male or female and his empathic capacity.The study composes of three parts; in the first part within the framework of culture and cultural differences, Hofstede?s cultural dimensions are explained in the second part Empathy and Empathic Skill Scale developed by Prof.Dr. Üstün Dökmen are dealt with in detail. In the last part the results of the questionnaire made up of 44 quest to 250 students studying in Faculty of Administrative Sciences, Department of Business Administation in Süleyman Demirel University are analyzed. For the collection of the data questionnaire method, for the analysis are used. The relationship between femininity/masculinity level of participiants and their emphatic capacities is tested and no significant relationship was found.