Effect of bilingualism on inhibitory control and theory of mind development
Çift lisan konuşabilmenin inhibisyon kontrolü ve zihin teorisi gelişimine etkisi
  1. Tez No: 220780
  2. Yazar: NAZMİYE TUĞAY İLYASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu arastırmanın amacı 3 ve 5 yas arasında iki dilli olmanın engelleyici kontrol ve zihin teorisi gelisimi üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu dogrultuda, iki ve tek dilli çocuklar 2 yas grubuna ayrılarak (3-4 yas arası genç grup, 4-5 yas arası yaslı grup) çesitli deneyler yapılmıstır; zihin teorisi deneyleri, engelleyici kontrol deneyleri, Peabody kelime testi ve mıs gibi yapma testi. Arastırmanın sonuçlarına göre engelleyici kontrol ve zihin teorisi gelisiminde sadece yas'ın istatistiksel olarak anlamlı bir etken oldugu, iki ya da tek dilli olmanın bir etkisi olmadıgı ortaya çıkmıstır. Arastırmanın sonuçları sosyoekonomik statü ve ailelerin egitim düzeyleri göz önüne alınarak tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effect of bilingualism on inhibitory control and theory of mind development of preschoolers between the ages of 3 and 5. Accordingly, 2 age groups of bilinguals and monolinguals (younger group between the ages 3 and 4; older group between the ages 4 and 5) performed following tasks; theory of mind tasks (location false belief, location false belief explicit, contents false belief, appearance-reality task), inhibitory control (DCCS, Grass/Snow and Day/Night Stroop task and color-object Stroop task), Peabody Vocabulary Test, and lastly pretend play. The results of the study revealed only significant effects of age on both theory of mind and inhibitory control; not language. The results of the study were discussed in the light of SES and parent education level of the participants.