Çalışma yaşamında örgütsel bağlılık
Organizational commitment in worklife
- Tez No: 220889
- Danışmanlar: Y.DOÇ. GÜLGÜN MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
1960'lı yıllarda tanımlanan örgütsel baglılık; özellikle 1990'lı yıllardan sonra birçok arastırmanın baslıca konusu haline gelmis, konunun teorik gelisimine büyük bir önem verilmistir. Örgütsel baglılık; bir örgütün üyesi kalma yolunda siddetli bir arzu, örgüt adına yüksek düzeylerde çaba sarf etme istegi, örgütün amaç ve degerlerine kesin bir inanç ve kabul, örgütle özdeslesme gibi özellikler içermektedir. Örgütsel baglılık literatüründe yer alan ilk çalısmalar; yüksek örgütsel baglılıgın, is performansı ve dolayısıyla verimliligi arttıracagı düsüncesinden yola çıkılarak gerçeklestirilmistir. Bu dogrultuda örgütsel baglılık alanındaki çalısmalar, örgütsel baglılıgın nedenlerinin ve sonuçlarının ortaya çıkarılması yönünde baslamıstır. Bu tez çalısmasında, örgütsel baglılık kavramı kapsamlı bir literatür taramasıyla ele alınmaktadır. Alan arastırmasında, belediye çalısanlarının örgütsel baglılık düzeyleri belirlenmekte; demografik degiskenlerle örgütsel baglılık ve isten ayrılma niyeti ile örgütsel baglılık arasındaki iliskiler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
After being portrayed in 1960?s, the term ?organizational commitment? become a subject of many studies in 1990?s and priority given to theoretical development of the topic. Organizational commitment contains; desire to stay as a member of the organization, motivation to perform high level of effort for the organization, obeying organizational aim and rules and identify to the organization. First studies in the literature about the organizational commitment conducted by accepting that high commitment increases job performance and efficiency. In line with this, studies started by searching the causes and results of organizational commitment. Through the study the concept of organizational commitment argued by comprehensive literature review. In the field study section first, the levels of organizational commitment of the municipality employees are determined. After this the relationship between demographic variables and organizational commitment, organizational commitment and intention to leave the organization are analyzed.