Çalışma yaşamında mobbingin (psikolojik şiddet) örgütsel bağlılığa etkisi: Niğde ilinde bir araştırma
Work life mobbing (psychological violence) in the province of Niğde organizational subordination effect: A research
  1. Tez No: 322311
  2. Yazar: DERYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İster küçük ölçekli olsun, ister büyük ölçekli işletmeler olsun bunların en önemli amaçlarından birisi işletmeden maksimum verim alabilmektir. Bu verimi örgüte bağlı çalışanlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple hem çalışanın hem de örgütün olumlu sonuçlara ulaşabilmesi için işletme içerisinde örgütsel bağlılığın varlığı son derece önemlidir. Böylelikle örgüt yöneticileri bu kavram üzerinde dikkatlice durmalı ve çalışanların bağlılıklarını artırabilecek yöntemler ortaya koymaya çalışmalıdır. Ayrıca bir çalışanın örgüte bağlı olabilmesi için, çalıştığı ortamda mutlu, huzurlu olması gerekmektedir. Çalışanın baskı gördü, küçümsendiği ya da dışlandığı gibi kendini rahatsız eden tavırlarla karşılaşması hem kendini hem de örgütü olumsuz etkileyecektir. Böylece psikolojik şiddet yani mobbinginde işletme açısından önemli bir kavram olduğu ortaya çıkmaktadır. Kısaca, mobbingin olduğu yerde örgütsel bağlılığın yok oldu savunulmaktadır. Bu araştırmada mobbingin örgütsel bağlılığı olumsuz yönde etkilediği öne sürülmüştür. Araştırma Niğde ili sağlık müdürlüğü çalışanlarına anket uygulayarak yapılmıştır. Çalışmada iki ölçek kullanılmıştır. Birincisi Heinz Leymann (1993) tarafından belirlenen 5 gruptan oluşan psikolojik şiddet ölçeğidir. İkincisi ise Meyer ve Allen (1991) tarafından geliştirilmiş 3 sınıflandırmadan oluşan örgütsel bağlılık ölçeğidir. Araştırma sonucunda sağlık müdürlüğü çalışanlarında mobbingin örgütsel bağlılığa önemli bir etki yapmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Whether a small-scale or large-sized businesses get the maximum efficiency is to take their business to one of the most important goals. This raises the efficiency of employees due to the organization. For this reason, both the employee and organizational commitment within the business to achieve positive results in the existence of the organization is extremely important. Thus, managers of the organization must pay attention to this concept and to demonstrate methods that can increase employees' commitment to work. In addition, due to an employee organization, to be happy working environment, must be peaceful. The employee's edition saw himself as excluded or uncomfortable attİtudes encounter negative impact on both yourself and the organization. Thus, an important concept in terms of psychological violence that emerges as mobbing business. In short, organizational commitment, where there was mobbing advocated. Adversely affected by mobbing and organizational commitment in this research have been suggested. Research carried out by using the survey Nigde province health directorate staff. The study used two scales. First, Heinz Leymann (1993) determined by the scale of psychological violence consisting of five groups. Second, Meyer and Allen (1991) classification was developed by three of the organizational commitment scale. As a result of the research workers in the health department did not do a significant impact on organizational commitment has emerged mobbing.