Ölçek çeşitlerinde kullanılan istatistiksel yöntemler
  1. Tez No: 221224
  2. Yazar: ESİN DEMİRGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada sınıflama, sıralama ve aralık ölçeklerinde kullanılan istatistiksel yöntemler incelenmiştir. Merkezi eğilim ölçüleri, dağılma ölçüleri ve hipotez testlerinden hangilerinin hangi ölçekler için uygun olduğu ve bunun nedenleri anlatılmış ve konuyla ilgili farazi verilere dayalı örnekler verilmiştir.Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde ölçme kavramı ve ölçmenin özellikleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, ölçek çeşitleri ve bunların özellikleri ele alınarak konuyla ilgili örneklere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, sınıflama ölçeği; sınıflama ölçeğinde kullanılan merkezi eğilim ölçüleri, dağılma ölçüleri, hipotez testleri üzerinde ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır.Dördüncü bölümde, sıralama ölçeği; sıralama ölçeğinde kullanılan merkezi eğilim ölçüleri, dağılma ölçüleri, hipotez testleri üzerinde durulmuştur.Beşinci ve son bölümde, aralık ölçeği; aralık ölçeğinde kullanılan merkezi eğilim ölçüleri, dağılma ölçüleri ve hipotez testleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the statistical methods which are used in classification, interval and range scales heve been examined.For which scales central tendancy dispertion scales and hypothesis tests are convenient and its reasons are explained in addition, examples based on hypothetical data are given.In the first chapter of this study which consists of five chapters, the concept and the properties of scale have been explained.The scale variations and their properties with examples are the subject matter in the second chapter.The third chapter includes detailed explanations about not only the classification scale, but also the central tendancy and dispertion measurements which are used in the classification scale along with the hypothesis tests. In the fourth chapter, range scale and the central tendancy and dispertion measurements which are used in the range scale along with hypothesis tests are studied. Finally, the fifth chapter deals with the interval scale and the central tendancy and dispertion measurements of interval scale along with hypothesis tests is presented.