Özelleştirme ve Türkiye kömür işletmeleri kurumu çalışanlarının özelleştirmeye yaklaşımları
Workers' opinions on privatization of the general directorate of Turkish coal
  1. Tez No: 221223
  2. Yazar: ATİLA ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmanın ilk bölümlerinde özelleştirme kavramı üzerinde durulmuş olup, özelleştirmenin tanımı çeşitleri ve yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Temel kavramların açıklanmasından sonra Türkiye ve dünyadaki özelleştirme uygulamalarına yer verilmiş özelleştirmeyle ilgili yasal çerçeve açıklanmıştır. Son bölümde ise çalışanların özelleştirme konusundaki görüşlerinin tespitine yönelik anket çalışması yapılmıştır.Araştırmanın ana fikri kamu kurumlarında çalışan personelin özelleştirmeyle ilgili düşüncelerini öğrenmek ve özelleştirme uygulamalarının çalışanları nasıl etkileyeceğini anlamaya yönelik bir çalışmadır. Bu konuyla ilgili olarak yıllardır özelleştirmeyle iç içe yaşayan bir kurum olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Güney Ege Linyitleri Müessesesi Müdürlüğü çalışanlarından iki yüz katılımcıya ?çalışanların özelleştirmeye yaklaşımları? adlı anket uygulanmıştır.Bu çalışmayla özelleştirme uygulamaları hakkındaki değerlendirmeleri ve kurumun özelleştirmesinden sonraki beklentileri hakkında görüşleri alınmıştır. Bu süreçte özelleştirmeye karşı yapılabilecek mücadeleler, özelleştirme sonrası ücretler ve sendikal faaliyetler hakkındaki beklentileri ve düşünceleri de çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In the first parts of our study, the concept of“privatization”is focused on; the description of privatization, its types and methods are tried to be explained. Following the explanations of basic concepts, the applications of privatization in Turkey and in the world are covered, and the legal issues of privatization are described. The last part of the study includes a survey that is aimed to determine the views of work personals about the privatization in Turkey.This research is an examination which gives ideas about the opinions of the work personals in the civil institution connected with privatization and (which helps to understand how the work personals could be affected by the upshot of all applications of privatization) because of understand how effects are the work personals in the upshot of all applications of privatization. As to this subject, an inquiry (survey) that is named ?The Effects to the Works of the Privatization? is done for two hundred participations (participants) in the works of south Aegean Lignite Institutions Directorship of Turkey Charcoal Enterprises Institution which is an institution (that has been facing the privatization subject for years) and which lives one within theother for years.In this study (the opinions of work personals about their expectations on their institution after privatization and their evaluations about the applications of privatization are taken) was taken on the opinion about expectations after privatization of the institutionand, the evaluations about the applications of privatization. After this process, the struggles that will be done in the wages after privatization, and their expectations and their opinions also take part in the study.