Supplier selection in supply chain management
Tedarik zinciri yönetiminde tedarikçi seçimi
  1. Tez No: 221289
  2. Yazar: KEREM KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAŞGETİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İşletmelerin satın alma bölümlerinin ana amacı, üretim için gerek olantüm hammadde ve diğer malzemeleri işletmeye tedarik etmektir. İşletmeleringünümüz rekabet ortamında başarılı olup, yüksek kar elde etmeleri için, satınalma bölümleri en düşük maliyeti, en yüksek kaliteyi ve benzeri kriterleri gözönünde bulundurmak zorundadırlar. Bundan dolayı tedarikçi seçimiişletmelerde önem arz etmektedir.Bu çalışmada, işletmeler için çok önemli olan `tedarik zinciriyönetiminde analitik hiyerarşi proses yöntemi' ile tedarikçi seçimi konusu elealınmıştır. Çalışmada, analitik hiyerarşi proses yöntemi hakkında yapılaneleştiri, öneri ve yorumlardan oluşan bir literatür taraması bölümübulunmaktadır. Bunun yanı sıra diğer bir bölümde analitik hiyerarşi prosesyöntemi anlatılmıştır ve açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Devam eden bölümdeise bir işletmenin hammaddelerinden biri için bu yöntemin uygulanmasıgösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal for purchasing departments of companies is to providewhole raw material and other materials needed for production. Purchasingdepartments of companies have to be in view of the fact that the lowest cost,highest quality and similar criteria for being successful and getting more profitin nowadays competition environment. Therefore supplier selection is veryimportant for the companies.In this study, `supplier selection in supply chain management usinganalytic hierarchy process method? subject which is very important for thecompanies is taken form. A literature survey chapter which is formed ofcriticisms, interpretations and proposals has been placed in this study. Assuch analytic hierarchy process method is explained and explanatoryknowledge about method is given in the other chapter. The application of thismethod is shown for one of raw material of a company in the followingchapter.Key WordsSupply Chain ManagementSupplier SelectionAnalytic Hierarchy Process Method