Ilköğretimde çok alanlı sanat eğitimi yönteminin önemi ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
The importance of the method of art training in multiple fields in the primary education and the difficulties ancountered in its application
  1. Tez No: 221555
  2. Yazar: FETHİYE TEOMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Egitim programlarının verimliligi, uygulanabilirligi, çagdaslıgı, egitim araçgereç ve donanımlarının varlıgı ile mümkündür. Nitelikli ögrenci, nitelikli egitici, çagdaslastırılmıs programlar ve teknik donanımlar, ısınma, aydınlatma, havalandırma gibi düzenlenmis, çevresel kosullar, ögrenci sayısına uygun fiziki mekânlar ve modern araç-gereçler, saglıklı bir görsel sanatlar egitimi için temel kosullardandır. Bu arastırmada; Çok Alanlı Sanat Egitimi Yönteminin (ÇASEY) gelisimi, bu yöntemin sanat egitimindeki yeri ve önemine dikkat çekilmis ve yöntemin önerdigi dört disipline ait bilgilerin yanı sıra, görsel sanatlar egitimindeki yeri de belirtilmistir. Yöntem; içerdigi disiplinler açısından incelenmis, bu disiplinlerin birbirlerini tamamlayıcı nitelikte oldugu tespit edilmistir. Teknolojinin hızla gelistigi çagımızda, sanat egitiminin gerekliligi tartısma götürmeyecek bir gerçektir. Fakat bu gerçege ragmen ülkemizde, sanat egitiminde birçok sorun yasanmaktadır. Bu arastırmada, brans (alan) ve sınıf ögretmenlerinin görüslerine de dayanarak, Çok Alanlı Sanat Egitimi Yönteminde karsılasılan sorunların nedenleri açıklanmaya çalısılmıs ve çözüm önerileri sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The productivity, the feasibility and the modernity of the educational programs are possible with the existence of the educational materials, capable students, competent teachers. Modernızed programs and technical equipments, arranged environmental conditions like heating, illumination, ventilation, adequate space for the number of students and modern equipments are among the basic conditions for a good education of visual arts. In this study the attention was taken to the devolopment of the method of the `?Art Education n Multiple Fields?? (ÇASEY), and to its place and toils importance in the education of arts, and alongside the knowledge belonging to the four disciplines proposed by the method, its place in the teaching of visual arts is emphasized. The method has been studied about the disciplines than it contains and it is established that those disciplines are complementary to eachother. In this age where the technology is devoloping rapidly, the necessity of art education is a fact beyond any discossion. In spite of that reality, there are a lot of problems in art education in our country. In this research (by nelying also on the views of the teachers of the branch and of the teachers of the class of primary schools) it has been endeavored to explain the causes of the problems encountered in the teaching of `?Art Education n Multiple Fields?? (ÇASEY), and proposals of solutions are submitted.