İdare hukukunda kazanılmış hak ve müesses durum
Acquired rights and established situations in administrative law
- Tez No: 221574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kazanılmış Hak ve Müesses Durumlar Türk idare hukukunda uzun sayılabilecek birgeçmişe sahiptir. Bununla birlikte, yargı kararlarında da kullanılan kavramlar olmalarınarağmen, doktrinde bu kavramlar üzerinde yeterli sayıda çalışma olduğu söylenemez. Bunedenle tezde, doktrindeki kaynakların yanında, yargı kararlarına da sıkça başvurulmuştur.Tezde, kazanılmış hak ve müesses durum kavramları tanımları, benzer ilke vekavramlarla ve kendi aralarındaki ilişkileri, düzenleyici işlemlerdeki yerleri, idari işlemleringeri alınması, kaldırılması, iptali ve yürütmesinin durdurulması bağlamında belirtilenkavramlarla ilgili sorunların ortaya çıktığı haller, kazanılmış hak doğurmayan durumlar, genelolarak kazanılmış hak ve müesses durumların idarenin yetkilerine etkisi ve bunlara aykırılıkhalinde doğabilecek yaptırımlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acquired rights and established situations have a long history in TurkishAdministrative Law. However, although these concepts are also being used in court decisions,it cannot be said that there are sufficient studies on these concepts in the doctrine. Therefore,beside the sources in the doctrine, judicial decisions have also been frequently referred in thethesis.In this thesis, it was tried to analyze the definitions of acquired rights and establishedsituations, relevance with similar principles and concepts and relevance within itself, theirposition in regulatory transactions, problematic situations related with stated concepts in thecontext of withdrawal, annulment, removal and suspension of execution of administrativeacts, the situations not giving birth to acquired rights, general effects of acquired rights andestablished situations to authorities of administration and the sanctions which can appear in aninfringement situation.