Ata Govşudov'un 'Dordepel' adlı eserindeki sıfatlar
Ata Govşudov'un 'Dordepel' adlı eserindeki sıfatlar
  1. Tez No: 221704
  2. Yazar: SULTAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTNAZAR ARNAZAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesi, Türk dilinin iki lehçesini oluşturmaktadır. Bu iki lehçe arasında, çeşitli coğrafî, sosyal ve siyasî nedenlerle kimi farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklar sıfatları da kapsamaktadır. Çalışmada iki lehçenin sıfatları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar Ata Govşudov'un ?Dordepel? adlı hikâyesindeki sıfatlardan hareketle gösterilmiştir.Sıfatların, tasnif ve eklerde farklılıklar göstererek iki Türk lehçesinde işlendiği görülmüştür. İncelenen metnin ve alıntılanan örneklerin Türkiye Türkçesi'ndeki karşılığı verilmiştir.Sonuç kısmında, incelenen metinden hareketle Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesi'ndeki sıfatların bir değerlendirilmesi yapılmıştır. İlgili konu başlığı altında da işaret edilen farklılıklar toplu olarak belirtilmiştir. İki lehçenin sıfatlarının farklı kriterlere göre tasnif edilmesi ve farklı yabancı dillerden sözcükler alıntılanması haricinde farklılık göstermedikleri tespit edilmiştir. Türkiye Türkçesi ve Türkmen Türkçesi sıfatlarının Türk dili gramer mantığı açısından farklı olmadıkları saptanmıştır. İki lehçede de sıfat olan sözcükler ve sıfat yapmakta kullanılan ortak ekler de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkiye Turkish and Turkoman Turkish are two dialects of Turkish language. Some differences between these two dialects surfaced because of various geographical, social and politic causes. These differences contains the adjectives. In this work, differences and similarities between the adjectives of these two dialects are shown by adjectives of ?Dordepel? which is a novel by Ata Govşudov.It?s put forth that the adjectives are examined in these two dialects with some differences about classification and affixes. Meanings in Turkiye Turkish of examined text and citation examples are given.At the `result?, an assessment is made between adjectives of Turkiye Turkish and Turkoman Turkish by the examined text. The differences that are pointed at the related title are collectively specified. It is fixed the adjectives of these two dialects are not different except their classification and citation words. And it is determined that the adjectives of Turkiye Turkish and Turkoman Turkish according the Turkish grammar reasoning. The words that are used as adjective and the affixes that are used to build adjective are shown.