Ata Govşudov'un romanları üzerine oluşumsal yapısalcı bir inceleme
A genetic-structuralistic analysis of Ata Govşudov?s novels
  1. Tez No: 210542
  2. Yazar: AHMET GÖKÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Ata Govşudov'un romanları üzerine yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Edebiyat Sosyolojisi ile Lucien Goldmann'ın Oluşumsal Yapısalcı eleştirimetodu ile açıklanmıştır.İkinci bölümde Ata Govşudov'un yaşamı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde Ata Govşudov'un romanları (Mehri Vepa, KöpetDağın Eteğinde ve Ferman) Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri metodu ile incelenmiştir.Sonuç bölümünde çalışmamızda ulaştığımız sonuçlara yer verilmiştir.Çalışmamızın sonunda romanlarla ilgili bir kaynakça bir dizin ve öz geçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study on Ata Govşudov?s novels consists of five parts.In the introduction part, literary sociology and Lucien Goldman?s genetic-structuralisticmethod are explained.The second part gives information about Ata Govşudov?s biography and Works.In the third, fourth and fifth parts, Ata Govşudov?s novels (Mehri Vepa, Köpet Dağın Eteğindeand Ferman) are examined through genetic- structuralistic method.In the conclusion part, our findings are given.Finally, there are the index, bibliography and curriculum vitae.