The effects of work values, work centrality and person-job fit on organizational citizenship behavior
Çalışma değerleri, çalışmanın merkeziliği ve kişi-iş uyumunun örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 221769
  2. Yazar: BAŞAK UÇANOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
The main purpose of this study is to understand the experience of work by analyzing the link between work related values, attitudes and behavior. In this respect, it is hypothesized that work values predict organizational citizenship behavior; and that this relationship is mediated by work centrality. In other words, the relationship between work values and organizational citizenship behavior depends on how much importance a person attributes to work itself. Person-job fit is believed to have an impact on the relationship between centrality and citizenship and its moderator role is tested.According to our study conducted on employees working in Turkish SME's, work values are an important predictor of organizational citizenship behavior. The mediator role of work centrality in the relationship has proandn to exist only for work values and the responsibility dimension of citizenship behavior. On the other hand, the moderator role of person-job fit has not been fully supported and its role in the model is discussed.An important contribution of this study, is the conceptualization of a new variable; the work-value congruence. It is indicated that, this new variable has effects on work related attitudes and behavior similar to those of work values. It is suggested that, work-value congruence could be treated as a sound independent variable in work related research. The implications for further studies are discussed.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın temel amacı, çalışma ortamındaki değerler, tutumlar ve davranışlar arasındaki bağlantıyı kurmak ve `çalışma deneyimini? bu çerçeve içinde ele almaktır. Bu çerçevede, örgütsel vatandaşlık davranışının çalışma değerleri ile açıklanabileceği ve bu ilişkinin çalışmanın merkeziliği aracılığıyla gerçekleşeceği öngörülmüştür. Bir başka deyişle, çalışma değerleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki bağlantının kişinin çalışmayı hayatında ne derece önemli gördüğüne bağlı olarak değiştiği düşünülmektedir. Bu ilişkiler örüntüsünde etkisi olan bir diğer değişkenin kişi-iş uyumu olduğu ve bu uyumun olup olmamasının çalışmanın merkeziliği ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi farklılaştıracağı düşünülerek, şartlı değişken olarak işlevi test edilmiştir.Türkiye?de faaliyet gösteren KOBİ çalışanları üzerinde yapılan çalışmaya göre, örgütsel vatandaşlık davranışı (ÖVD) çalışma değerleri ile açıklanabilmektedir. Bir ara değişken olarak çalışmanın merkeziliği, vatandaşlık davranışı ile çalışma değerlerinin sadece bazı boyutları arasındaki ilişkide aracı olarak yer almaktadır. Çalışmamızda kişi-iş uyumunun şartlı rolünün zayıf olduğu tespit edilmiş ve sonraki araştırmalarda yeniden test edilmesi önerilmiştir.Çalışmamız, kişinin değerlere, çalışarak ne derece ulaşabileceğine dair algısını ifade eden yeni bir kavram olan `çalışma eylemi-değer yakınlığı?nı yazına kazveırmasından ötürü önem arz etmektedir. Bu yeni kavramın, değerler gibi, kişinin çalışma alanındaki tutum ve davranışlarını etkileyen, uzun vadede kolay kolay değişmeyen, temel taşlardan biri olduğu belirtilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.