Alternatif küreselleşme hareketleri
Alternative globalization movement
- Tez No: 221768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme, algılanışı bir hayli tartışmalı olan karmaşık bir kavramdır. Ekonomik, politik, sosyal ve kültürel yaşamda sıklıkla karşılaşılan bir kavram olmasına rağmen, tanımı üzerinde bir fikir birliği olmadığı gibi, kökenleri, unsurları, etkileri ve sonuçları açısından da tartışmalıdır. Bu kavram, çok genel olarak, ülkeler ve bölgeler arasında artan ve yoğunlaşan bağlantılar üzerinden tanımlanmaktadır. Küresel iş çevreleri ve ekonomistler bütünleşmiş bir dünya ekonomisinin avantajlarını ön plana çıkarma eğilimindeyken, kimileri için küreselleşme, neoliberal ideoloji ve pazar güçlerinin hâkim olduğu; çevrenin korunması, insan hakları ve yoksulluğun düşürülmesi gibi çok daha önemli ihtiyaçların, pazar verimliliği karşında dikkate alınmadığı bir süreci ifade etmektedir.Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecine karşı yükselen sosyal tepkilerin sebepleri, gelişimi, temel yapısal özellikleri, doğası ve dinamiklerini anlamak; daha önceki toplumsal hareketlerden farklılaştıkları noktaları belirlemek ve hareketin başlıca çelişkilerini mevcut literatüre dayanarak analiz etmektir.1990'lardan itibaren yoğunlaşan tepki, protesto ve hareketlerin küreselleşmeye karşı olmaktan ziyade neoliberal küreselleşme sürecinin toplumlar üzerinde sebep olduğu problemlere karşı hareket etmeleri ve insani temellere dayalı alternatif bir küreselleşme hedeflemeleri bu çalışmanın hipotezini oluşturmaktadır. Bu anlamda günümüz sosyal hareketleri, küreselleşme karşıtı hareketler yerine alternatif küreselleşme hareketleri olarak isimlendirilmiştir. Binlerce muhalif dinamiği bünyesinde barındıran alternatif küreselleşme hareketlerinin, uluslar üstü biçimde örgütlenmeleri, küresel düzeyde adalet, dayanışma gibi uluslar üstü hedefler belirlemeleri ve dahası kendi aktivitelerini organize etmek için küresel komünikasyon yapılarını kullanmaları, bu hareketlerin bir yönüyle küresellik fikrini desteklemelerinin kanıtı olarak anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Although globalization is a casual concept in terms of economic, social, political and cultural life, there is no consensus on its definition, roots, components, effects and consequences. The concept is broadly defined as a process of increasing relations and concentrated intersections between countries and regions and spreading of people, cultures and opportunities on a world scale.While global business community and economists tend to stress the advantages of an integrated world economy and the impacts of world wide interconnectedness, others are more skeptical. In this point of view, globalization implies the neo liberal ideology of world market domination which place short term profitability of the market above the consummation of important needs, such as care for the environment, human rights and poverty reduction.According to this approach, globalization has given rise to inequalities and asymmetric relations by increasing dependency between states and many contemporary problems should be adequately studied related to globalization process with its neo liberal ideological basis.The purpose of this paper is to critically review the major structural characteristics of the alternative globalization movement which resist globalization as a process and formulate an alternative globalism..