Organizational change, a research about the attitudes of the employees towards the new situation after an organizational change process in Turkish Standards Institution's quality department
Organizasyonel değişim, Türk Standartları Enstitüsü'nün kalite departmanında yaşanan bir değişim süreci sonrasında çalışanların yeni durum hakkındaki tutumları konulu bir araştırma
  1. Tez No: 221865
  2. Yazar: BUĞRA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLI KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
?Degisim?, hızlı teknolojik gelismelerden ötürü çagımızda ana belirleyici haline gelmistir. Eskiden çok uzun zamanlarda meydana gelen degisimler, günümüzde çok kısa sürmektedir. Bu yüzden organizasyonlar, çevrelerinde gelisen bu degisimlere uyum saglamaya çalısmaktadırlar. Degisen müsteri tercihleri, yönetim teknikleri, teknolojiler, v.b pek çok faktör ile organizasyonlar karsı karsıya kalmıstır. Bu organizasyonlar yasamlarını sürdürebilmek ve rakipleriyle mücadele edebilmek için degisimleri yakından takip ederek uygulamalıdırlar. Organizasyonların degisim uygulamalarını inceledigimizde hepsinin aynı amacı güttügünü görebiliriz. Bu amaç da, organizasyonların yönetim anlayıslarını degistirerek piyasa kosullarıyla basa çıkabilme çabalarıdır. Bir baska önemli husus da organizasyonların, içindeki bireylerden bagımsız düsünülemeyecegidir. Çünkü basarı ancak bireylerin tamamının destegi ile elde edilebilmektedir. Degisimin yöneticileri öncelikle kendilerini degistirip gelistirmeli ve iç-dıs çevreye duyarlı bir profile sahip olmalılarki degisim uygulamları dirençle karsılasmasın. Tüm bu anlatılanlar baglamında, bu tezde önce ?degisim? ve ?organizasyonel degisim? kavramları ele alınmıs, sonra degisimin amacı ve organizasyonel degisimi etkileyen faktörlerden bahsedilmistir. Üçüncü bölümde organizasyonel degisimin metodları iki kısımda anlatılmıs, planlı organizasyonel degisim üzerinde durulmustur. Dördüncü bölümde ise ?degisim ajanı? ve organizasyonel degisimin basarısı incelenmistir. Degisim ajanının niteliklerinden ve basarılı bir organizasyonel degisimin asamalarından bahsedilmistir. Daha sonra ise olusabilecek dirençten bahsedilerek, organizasyonel ve bireysel kökenleri ile direncin üstesinden gelme yolları anlatılmıstır. Altıncı bölümde, ?TSE'deki organizasyonel degisim sürecinden sonra, kalite departmanında çalısanların yeni durum karsısındaki tutumları? konulu bir arastırma yapılmıstır. Bu arastırmada çalısanlara anket uygulanarak, degisimle ilgili tutumları sorgulanmıstır. Tezin son bölümünü ise ?sonuç? kısmı olusturmaktadır. Elde edilen veriler bu bölümde yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays; because of fast technological developments, ?change? has become the main determinant. Changes become faster today than before. So, organizations try to adapt those changes around them. They are face to face with so many factors such as; changing customer needs, technologies, etc.. These organizations should follow the recent changes and apply those in order to be alive and compete. It can be seen that all kinds of organizational change practices have the same targets. These targets are the efforts to cope with market conditions by changing management mentalities. Another important point is that, organizations can?t be thought independent from the individuals inside them. Because success can only be achieved with their supports. The managers should change and improve themselves firstly and have sensitive profiles both to internal and external environments in order the change practices not face with resistance. In the basis of it is mentioned above, firstly ?change? and ?organizational change? concepts are defined, then the aim of change and the factors that affect change are discussed in this thesis. In third part, the methods of organizational change are explained in two groups, and it is focused on ?planned organizational change?. In part four, ?change agent? concept and the success of organizational change is mentioned. The qualifications of a change agent, and the phases of a successful organizational change are discussed. Then, the resistance to change, its roots, and the methods to overcome are mentioned. In sixth part, a research about the attitudes of the employees towards the new situation after an organizational change process in TSE?s quality department is made. Employees? attitudes are inquired by applying questionnares to them. ?Conclusion? is the last part of this thesis. The datas that are handled are interpreted here.