Antimikrobiyal yenilebilir filmlerin üretimi ve özelliklerinin belirlenmesi
Production of antimicrobial edible films and characterization
  1. Tez No: 221931
  2. Yazar: BELGİZAR AYANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. NAZAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada antimikrobiyal madde olarak zeytin yaprağı (Olea europaea L.) özütü içeren metilselüloz (MS) esaslı antimikrobiyal filmler üretilmiştir. Film çözeltisine % 4 MS (a/h), plastikleştirici olarak % 1,6 gliserol (h/h) ve son hacimde % 0,5-3 (a/h) oranında zeytin yaprağı özütü (ZYÖ) ilave edilmiştir. Filmlerdeki ZYÖ miktarındaki artışın, filmlerin su buharı geçirgenliği (SBG), mekanik ve antimikrobiyal özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study methylcellulose (MC) based antimicrobial films containing olive leaf extract (Olea europaea L.) as an antimicrobial agent are produced. The films were produced using 4 % MC (w/v), 1.6 % glycerol (v/v) as plasticizer and 0.5-3 % (w/v) olive leaf extract (OLE). The effects of the amount of OLE on the water vapour permeability (WVP), the mechanical and the antimicrobial properties of the films were investigated.