Pnömatik transport olayının analizi ve uygulama alanları
Phenomen of pneumatik transporting analysis and applications areas
  1. Tez No: 50092
  2. Yazar: BURHAN MERMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Pnömatik Transport Olayının Analizi ve Uygulama Alanları Taneli katı maddeler hava akımları yardımıyla boru içerisinde taşınabilir. Bu taşıma şekline pnömatik taşıma adı verilir.Pnömatik taşıma sistemleri, malzemelerin taşınmasmda günümüzde önemli bir role sahiptir. Kullanım alanı oldukça geniştir ve diğer söz konusu taşıma sistemlerine göre esnek ve uygun çözümler sunar.Bunun için, bu araştırmada pnömatik taşıma sistemleri incelenmiştir. Giriş bölümünden sonra, pnömatik taşıma sistemi genel prensipleri ele alınmış,üçüncü bölümde uygulama alanları incelenmiştir. Son bölümde cihaz seçiminde göz önüne alınması gereken kriterler ve cihaz tipleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Phenomenon of Pneumatic Transporting Analysis and Application Areas Granular solid material can be conveyed by air current in pipeline. This way of conveying is called pneumatic conveying. Pneumatic conveying systems are finding an increasing role in the transporting of granular materials. There are many using are as and the systems offer a reliable and flexible solution to the other question of transporting systems. Therefore in this study, pneumatic conveying systems have been studied. After introduction part, pneumatic conveying system has been reviewed from an operation principle point of view. Third part, practice areas of pneumatic conveying have been analysied. Finally criteria to be considered in selection of the units as well as a general comparasion regarding types have been discussed.