Robotla kaynak uygulaması için fikstür tasarımı ve kaynak distorsiyonlarının analizi
Fixture design for robotic welding and analysis of welding distorsions
- Tez No: 223123
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde zorlasan rekabet sartları ve hedeflenen yeni kalite anlayıslarıyla beraberüretim hacimlerindeki artıs, üreticileri maliyetleri düsürme ve hedeflenen kaliteyeulasma yolunda esnek otomasyon sistemlerinin kullanımını artırma yoluna itmistir. Buçalısmada, endüstriyel robotların kullanıldıgı imalat sistemlerine global bir bakıssergilenip, bu yaklasım özele indirgenerek robotla gazaltı kaynagı yapan bir esnekimalat hücresinin tasarım ve uygulama safhaları ayrıntılı olarak ele alınmıstır. Elealınan manuel kaynak prosesine yönelik iyilestirme çalısmasında izlenen yolda sırasıyla,kaynak uygulanan çelik profil parçaların düzgün sekilde konumlandırılmasını saglayanbir fikstür tasarımı sistematik bir sekilde yürütülmüs, tasarlanan fikstür üzerindeuygun kaynak parametreleri seçilerek kaynak robotuna kaynak yaptırılmıstır. Yüksekısı girdisi olan kaynak isleminin bir sonucu olarak meydana gelen çarpılmalarıkarsılayacak sekilde ters açı verilen fikstürde farklı hızlarda kaynaklar yapılarak ısıgirdisinin kaynak distorsiyonlarına etkisi incelenmistir ve parçada olusandistorsiyonların artan ısı girdisiyle arttıgı gözlenmistir. Kaynak yapılan is parçalarıhassas sekilde ölçülerek fikstür performansı dogrulanmıs, kaynak sonrası uygungeometrik toleranslar yakalanarak yaklasımın dogrulugu kanıtlanmıstır.Anahtar kelimeler : Fikstür Tasarımı, Robotla Gazaltı Kaynagı, ProgramlanabilirOtomasyon, Kaynak Distorsiyonları
Özet (Çeviri)
Todays competition in the field of manufacturing which is getting harder day by dayand targeted quality perspectives followed by production rates are forcing themanufacture companies to increase the use of flexible automation systems to be able toreduce the cost prices and catch the targeted quality. In this work there has been aglobal glance on the manufacturing systems that using industrial robots and thendetailed this view by designing a flexible manufacturing cell making gas metal arcwelding by robot. In the improvement work about a manual welding process which ishandled a systematic way has been followed to design a welding fixture which ispositioning the work pieces to be welded, after then work pieces are welded by a robotwith the appropriate parameters. Increase on the distorsions by the heat input has beenobserved by welding with different velocities on the fixture on which inverse angles areapplied to the locators to be able to compansate the distorsions as a result of high heatinput on welding process. By measuring the welded work pieces precisionly fixturesperformance has been verified, and by catching sufficient geometrical tolerancesuprightness of the approach has been approved.Keywords : Fixture Design, GMAW by Robot, Programmable Automation, WeldingDistorsions