Hizmet işletmelerinde süreç iyileştirme ve bir uygulama
Process improvement in service sector and an application
- Tez No: 223149
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde kalite olgusu her alanda ve her isletmede bir ihtiyaç hatta bir gereklilik haline dönüsmüstür. Sadece üretim yapılan sektörlerde degil hizmet sektöründe faaliyet gösteren isletmelerde de kalitenin gerekliligi, artan önemi ve sagladıgı kazançlar artık daha net anlasılmıstır. Bu çalısmaya, Kalite'nin çesitli tanımları ve kısa tarihsel gelisimiyle Toplam Kalite Yönetimi'ne geçisi ve Toplam Kalite Yönetimi'nin kazandırdıklarının ifade edilmesiyle baslanmıstır. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren isletmelerde kalite bilinci ve önemi vurgulanarak bu sektörde kaliteyi etkileyen faktörler ve Hizmet Yasam Döngüsü anlatılmıstır. Kalite çalısmalarının temelini olusturan Süreç ve Süreç Yönetimi kavramları açıklanmıstır. Süreç yaklasımı ve Süreç Yönetimi'nin getirileriyle birlikte Süreç İyilestirme Yöntemleri incelenmistir. Süreçlerin degerlendirilebilmesi ve gerekli iyilestirme faaliyetlerinin saptanabilmesi için Süreç Analiz Yöntemleri belirtilmistir. Süreç İyilestirme Metodolojisi ile de Hizmet İsletmesi olarak faaliyet gösteren özel bir sirketin süreçlerinden birindeki darbogazın tespiti yapılarak sürecin iyilestirilmesi ve gelistirilmesi için uygulama çalısması hazırlanmıstır. Son olarak da ele alınan sürecin iyilestirilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmustur. Anahtar Kelimeler : Kalite, TKY, Hizmet İsletmeleri, Süreç, Süreç İyilestirme
Özet (Çeviri)
In today?s world, the concept of quality has become an important need and even a necessity in every sector and in every organization. The necessity, the significance and the benefits of quality is seen more clearly not only in production industries also in service sector. This thesis has started with short definitions and brief history of quality. The rise and the advantages of Total Quality Management are discussed. The awareness and importance of quality in service sector are emphasized. The factors which have affected quality and Service Life Cycle are thoroughly explained. Process and Process Management are the foundations of quality. With the outcome of Process and Process Management, Process Improvement Methods are analyzed. Process Analysis Methods are mentioned for the evaluation of the processes and the identification of the necessary improvements. A private organization which operates in service sector has been chosen to be the application. The bottle necks of the processes are clarified with the help of Process Improvement Methodology. The improvement and development of this process are discussed in the application session. In the end, new solutions are proposed for the improvement of the discussed process. Keywords : Quality, TQM, Service Sector, Process, Process Improvement