Erbiyuma dayalı bazı intermetalik bileşiklerin sentezlenmesi, elektriksel ve magnetik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some intermetallic compounds based on erbium, investigation of their electric and magnetic properties
- Tez No: 223185
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ErCo2 bileşiğindeki birinci dereceden magnetik faz geçişinin kökenini anlamak için ErCo2, ErCo1.99Ti0.01, ErCo1.98Ti0.02, ErCo1.97Ti0.03, ErCo1.96Ti0.04, ve ErCo1.95Ti0.05 intermetalik bileşikleri hazırlandı. ErCo2 ye düşük yüzdelerde katkılanacak elemenet olarak titanyumun seçilmesinin nedeni non-magnetik bir geçiş metali olmasıdır. Bütün örnekler ev yapımı ark eritmeli fırın kullanılarak yapılmıştır ve hepsi 900 oC de on gün tavlanmıştır. Örneklerin kristal yapısı x-ışını analizi ile bulunmuştur. Bütün örnekler kübik laves yapıda kristalleşmiştir. Örneklerin elektriksel özdirenç ölçümleri DC dört nokta yöntemi ile 4.2-300 K arsında yapılmıştır. Bütün örneklerde belirli bir Tc sıcaklığında keskin bir düşüş gözlenmiştir. Tc sıcaklığının altında ve üstünde farklı sıcaklıklarda 0-30 KOe arasında histerisis eğrileriyle, 4-100 K sıcaklık aralığında 50 Oe alanlı ve alansız soğutma halleri için mıknatıslanmanın sıcaklıkla değişimi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, ErCo2, ErCo1.99Ti0.01, ErCo1.98Ti0.02, ErCo1.97Ti0.03, ErCo1.96Ti0.04, and ErCo1.95Ti0.05 intermetallic samples were prepared to understand the origin of the first order magnetic phase transition in ErCo2 compound. We chose titanium atom, because it has a transition structure like metal and is also non-magnetic. All samples were prepared by using a home made arc melting furnature and they annealed ten days in 900 oC. Crystal structure of all samples were found by using the method of x-ray diffraction. All samples crystallized in cubic laves structure. Electrical resistivities of all compounds were measured by four point DC method between the temperature range of 4.2 and 300 K. All of them showed drastic drop at the specific temperature (Tc). Magnetic measurements of samples were carried out by using VSM (vibrating sample magnetometer). Hysteresis loops for different temperatures under Tc and M versus T graphs between 4.2 and 100 K for zero field cooling and field cooling (50 Oe) situations were measured.