İnşaat malzemesi üretiminde çalışan işçilerin beslenme durumlarının saptanması
  1. Tez No: 22340
  2. Yazar: SERPİL YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-52- ÖZET Bu araştırma Tepe Prefabrik İnşaat Sanayi ve Ticaret A. S. de çalışan isçilerin beslenme durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya alınan 150 isçiye yas, boy, ağırlık, eğitim durumu, medeni durumu gibi kişisel sorular ile sağlık durumları, beslenme konusundaki düşünceleri. fiziksel aktiviteleri ve beslenme durumlarını belirleyen soruları içeren anket uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılan isçilerin gün boyu harcadıkları enerji ortalamaları 4388 ± 1014 k kalori bulunmuştur. İsçilerin ağırlıkları ile harcadıkları enerji arasındaki ilişki önemli bulunmuştur (p < 0.05). İsçilerin % 76,0 nın enerji yetersiz alırken proteini yeterli aldığı saptanmıştır. İsçilerin is türleri ile enerji almımla'rı arasıdaki ilişki önemli bulunmuştur (p < 0.01). Ayrıca kalsiyum, demir ve C vitaminini günlük beslenmelerinde yeterli düzeyde aldıkları saptanmıştır. İsçilerin yeterli ve dengeli beslenmeleri için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-53- SUMMARY This research had been carried out to determine the nutrition conditions of the labourers employed in the Tepe Prefabricated Constraction Industry and Trade Incorparei-ed Company. The 150 labourers under survey had been formanded a quest ionairie which consist of questions related to their personal status like their ages, heights, weights, educational and marital status and their healt conditions, views on nutrition, physical t activities and questions to determine their nutrition conditions. Consequently, the average daily energy consumption of the labourers had been determined as 4388±1014 k cal.