Batı Anadolu'daki Antik Yunan konutu araştırmalarında başlıca konu ve sorunlar
Main topics and discussions on the Ancient Greek houses of West Anatolia
  1. Tez No: 223762
  2. Yazar: HALE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT SANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Batı Anadolu Antik dönem Yunan konutu çalışmalarındaki konu ve tartışmaların ele alındığı bu tez çalışmasında konu üç ana başlık altında incelenmiştir. Bunlar köken ve gelişim tartışmaları, mekanların kullanım ve yerleşimine ilişkin tartışmalar ve konut mekanları ile toplumsal yapı arasındaki ilişkidir.Antik dönem konutu üzerine yapılan araştırma ve çalışmaların ayrı ayrı ve dağınık bir şekilde değindiği konuları bir araya toplamak, bunları değerlendirip, aralarındaki paralellik veya zıtlıkları ortaya koymak ve eldeki örnekleri kullanarak bir değerlendirme yapmak amaçlanmıştır. Çalışma boyunca hem Batı Anadolu'daki Yunan konutlarının kendi içindeki gelişimi ve tanımı izlenmeye, hem de bunun Antik Yunan coğrafyasındaki diğer örnekler ile ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.Klasik dönem konutunun mekan geleneği araştırmacılar tarafından farklı yerlere bağlanmaktadır. Fakat genel olarak elde bu bağlantıları kanıtlayacak sınırlı sayıda örnek bulunmaktadır. Bu dönem konutlarının genel tanımı iki ana tip çerçevesinde yapılmaktadır. Geometrik ve Arkaik dönemden konut örnekleri ise nitelik ve nicelik bakımından Klasik dönemdekiler kadar bütünlük göstermemekte, bu yüzden de genel bir mekan tanımı yapılamamaktadır. Arkeolojik verilerin yetersiz kaldığı zamanlarda konut mekanları toplum ve aile yapısının yardımı ile anlaşılmaya çalışılmaktadır, fakat Antik dönemin toplum yapısı tüm hatları ile bilinemediğinden bu veriler ile yapılan çalışmalar zaman zaman yanıltıcı sonuçlara götürebilmektedir.Sonuçta Batı Anadolu coğrafyasındaki örneklerin azlığının ve konut mimarisi için yapılan bir takım sınıflandırmaların dayandığı zayıf noktalara rağmen geçerliliğini korumasının sorunların temelini teşkil ettiği görülmüştür. Batı Anadolu'daki Yunan konutu çalışmalarındaki konu ve sorunların diğer coğrafyalardaki Antik Yunan konutları ile paralel olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The topics and discussions concerning Ancient West Anatolian Greek houses can be examined in three main categories. These are the origins and development of house plans, the definition of home space and the relation between society and domestic architecture.The aim of the study is to gather the topics that the publications on Ancient Greek houses discuss one by one and to point out the different and parallel opinions among them. The West Anatolian house is evaluated within itself while also the examples from other Ancient Greek city cities are used to explain different and parallel situations.The origins of space division of Classical houses are bounded to different situations but usually the limited examples are not enough to prove those opinions. The houses of Classical age are examined in two different typologies. However the examples of Geometric and Archaic houses are not enough in quantity and quality for such a general explanation. When the archaeological finds are insufficient, the society and family structure is found helpful to explain the house space. However the structure of Ancient Greek society is not clear in all aspects, so usually these studies can result in uncertain conclusions.It has been concluded that the limited number of archaeological finds and the classifications made without justified finds are the basic reasons of the discussions which are not specific to West Anatolia but can be generalized to houses of all Ancient Greek cities.