Shaft transducerless vector control of the interior permanent magnet motor with speed and position estimation using high frequency signal injection and flux observer methods
Dahili sürekli mıknatıslı motorun yüksek frekanslı işaret uygulama ve akı gözlemleme yöntemleri kullanılarak hız ve konum kestirimli mil duyargasız vektör denetimi
  1. Tez No: 224012
  2. Yazar: ÖMER GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET M. HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tezde, dahili sürekli mıknatıslı motorun, manyetik çıkıntıya dayalı yüksek frekanslı işaret uygulama ve temel modele dayalı akı gözlemleme yöntemleri kullanılarak konum ve hız kestirimli mil duyargasız vektör denetimi araştırılacaktır. 2.2-kW gücünde dahili sürekli mıknatıslı bir motorun manyetik çıkıntı karakteristiği yüksek frekanslı işaret uygulama yolu ile deneysel olarak çıkarılacaktır. Dahili sürekli mıknatıslı motorun manyetik çıkıntı özelliğini kullanan yüksek frekanslı işaret uygulama yöntemi sıfır ve düşük hızlarda hız ve konum kestirimi için kullanılacaktır. Yüksek hızlarda hız ve konum kestirimi için temel modele dayalı akı gözlemleyicisi yönteminden yararlanılacaktır. İki kestirim yöntemi arasında yumuşak geçiş sağlanacaktır. Kestirilen hız ve konum bilgileri kullanılarak, motor kapalı döngü vektör denetim yöntemiyle denetlenecek ve geniş hız ve yük bölgelerinde hareket başarımı incelenecektir. Dahili sürekli mıknatıslı motor sürücüsü ve kestirim/denetim algoritmaları modellenecek ve başarımları ayrıntılı bilgisayar benzetimleri ile gösterilecektir. Üç fazlı gerilim kaynaklı bir evirici ve motor test düzeneği imal edilecek, ve kestirim/denetim algoritmaları DSP tabanlı bir motor denetim ortamında gerçekleştirilecektir. Dahili sürekli mıknatıslı motor sürücü sistemi laboratuarda test edilecek ve teori ve benzetim sonuçları deneyler ile doğrulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, shaft transducerless vector control of Interior Permanent Magnet (IPM) motor with speed and position estimation using saliency based high frequency signal injection and fundamental model based flux observer methods will be investigated. The magnetic saliency characteristic of a 2.2-kW IPM motor will be experimentally extracted by means of high frequency signal injection. High frequency signal injection method will be used to estimate the speed and position at zero and low speed based on the magnetic saliency of the IPM motor. At high speed, fundamental model based flux observer method will be utilized for speed and position estimation. Seamless transition between the two estimation methods will be provided. Using the estimated speed and position information, the motor will be closed loop vector controlled and the drive motion performance over wide speed and load range will be investigated. The IPM motor drive and the estimation/control algorithms will be modeled and their performance will be demonstrated by detailed computer simulations. A three-phase voltage source inverter and a motor test bench will be built, and the estimation/control algorithms will be implemented on a DSP based motor control platform. The IPM motor drive system will be tested in the laboratory and the theory and simulation results will be verified by the experiments.