Porphyridium cruentumun üretim koşullarının büyümesine ve biyokimyasal kompozisyonuna etkisi
Effect of the production conditions on the growth and the biochemical composition of Porphyiridum cruentum
  1. Tez No: 224092
  2. Yazar: SEVDE HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM CONK DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tezin amacı ekonomik açıdan değerli kimyasalları üretebilen ve bir kırmızı alg türü olan Porphyridium cruentum türünün farklı büyüme koşulları altında büyümesinin ve biyokimyasal değişiminin incelenmesidir.Değerli fikobiliproteinlerin, sülfatlı ekzopolisakkaritlerin ve doymamış yağ asitlerinin kaynağı olan Porphyridium cruentuma ilgi giderek artmaktadır. Porphyridium cruentum türünden elde edilen bu ürünler gıda, kozmetik ve ilaç sanayilerinde kullanılmaktadır.Ege- Macc kültür koleksiyonundan temin edilen Porphyridium cruentum (Ege Macc- 9) , laboratuar ortamında, 2 litrelik şişelerde çeşitli sıcaklık, ortam, ışık ve ışık kalitesinde kültürü yapılmış ve her bir koşul için protein, toplam karbonhidrat , hücre dışına salgılanan polisakkarit, pigment ve toplam yağ içeriğinin analizleri yapılmış ve büyüme karakteristiği belirlenmiştir.En yüksek spesifik büyüme hızı, 25 oC'deki yüksek (5000 lüks) ışık şiddetindeki F/2 ortamındaki kültürü için 0,111 gün-1 olarak hesaplanmıştır. Birim hacimdeki maksimum spesifik protein üretim hızı ise, 16 oC'deki yüksek (5000 lüks) ışık şiddetindeki F/2 ortamındaki kültürü için 0,003174 mg/L gün olarak, birim hacimdeki maksimum spesifik karbonhidrat üretim hızı ise, 0,175097 mg/L gün olarak, 20 oC'deki yüksek (5000 lüks) ışık şiddetindeki F/2 ortamındaki kültürü için; birim hacimdeki maksimum spesifik hücre dışı polisakkarit üretim hızı ise, düşük ışık şiddetindeki (3000 lüks) 25 oC'deki kültürde 0,144563 mg/L gün; maksimum spesifik R-fikosiyanin üretim hızı ise, 0,161296 mg/L gün olarak, 16 oC'deki yüksek ışık şiddetindeki (5000 lüks) F/2 ortamındaki kültür için, birim hacimdeki maksimum spesifik allofikosiyanin üretim hızı ise, 0,188482 mg/L gün olarak, 20 oC'deki kültürde ve yüksek beyaz ışık şiddetine (5000 lüks) maruz kalan F/2 kültürü için hesaplanmıştır;birim hacimdeki maksimum spesifik B-fikoeritrin üretim hızı ise 0,111509 mg/L gün, olarak 16 oC'de ve F/2 ortamı için hesaplanmıştır. Toplam yağ değerlendirldiğinde ise, sgenelde farklı parametrelerde çok büyük farklılıklar gözlenmediği; maksimum yağ miktarının yüksek ışık şiddetinde ve Erdshreiber ortamında %11,77.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate of the effect of different culture conditions on the growth and the alterations in biochemical composition of Porphyridium cruentum, a member of Rhodophyta and producing potentially valuable chemicals.Porphyridium cruentum has an increasing attention because of its ability to produce valubale chemicals such as phycobiliproteins, sulphated exopolysaccharide and polyunsatureted fatty acid such as arachidonic acid and eicosapentaenoic acid. Valuable chemicals are are produced by Porphyridium cruentum is widely used in cosmetics, food industry and pharmaceutics.