Servikal spondilozda eklem pozisyon hissi, kas kuvveti ve fonksiyonel düzey arasındaki ilişki
The relationship between joint position sense, muscle strength and functional level in cervical spondylosis
  1. Tez No: 224238
  2. Yazar: EMİN ULAŞ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma servikal spondilozda eklem pozisyon hissi (EPH), ağrı düzeyi, kas kuvveti, eklem hareket açıklığı (EHA) ve fonksiyonel düzey arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile 20 servikal spondilozlu bireyden oluşan deney grubu ve 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu arasında yapılmıştır. Hasta grubundaki bireylerin 10'u (%50) kadın, 10'u (%50) erkek olup, yaş ortalamaları 51.5±10.01 yıldır. Kontrol grubundaki bireylerin 10'u (%50) kadın, 10'u (%50) erkek olup yaş ortalamaları 24±3.37 yıldır. Çalışmaya katılan tüm bireylere klinik değerlendirme, inklinometre ile EHA ölçümü, Stabilizer Pressure Bio-feedback (SPB) aleti ve manuel kas testi ile kas kuvveti değerlendirmesi ve gözler açık ve kapalı iken servikal omurganın EPH değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca hasta grupta görsel ağrı skalası (VAS) ile ağrı düzeyi ve Boyun Özür Göstergesi ile de fonksiyonel düzey seviyesi değerlendirilmiştir. Hasta grupta kontrol grubuna göre EHA ve EPH'nde azalma kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was run within two groups composed of 20 patients suffering from cervical spondylosis as the study group and 20 healty subjects as the control group, aimed to investigate the relationship between joint position sense (JPS), pain intensity, muscle strength, range of motion (ROM) and functional level in cervical spondylosis. In patient group, 10 patients (50%) were female and 10 (50%) were male, with mean age of 51.5±10.01 years. There were 10 (50%) female and 10 (50%) male in the control group with a mean age of 24±3.376 years. Clinical assessment, ROM measurement with inclinometer, muscle strength measurement with Stabilizer Pressure Bio-feedback (SPB) device and manual muscle testing and measurement of JPS of cervical vertebrae in conditions with eyes opened and closed procedures were applied to all participants. Also, pain intensity by means of visual analog scale (VAS), and functional level with Neck Disability Index (NDI) were assessed in patient group. Diminished ROM and JPS was detected in patient group accordind to control group.