Brakiyal pleksus bloğu (Aksiller kateter ile) uygulanan operasyonlarda bupivakain ile levobupivakainin etkilerinin preoperatif, peroperatif ve postoperatif analjezik açıdan karşılaştırılması
Comparison of bupivacaine and levobupivacaine efficacy at the operations which the brachial plexus block applicated (with axillary catheter) for preoperative, peroperative, postoperative analgesia
- Tez No: 224304
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN TAHTACI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektif el ve ön kol cerrahisi geçirecek hastalarda aksiller kateter ile brakiyal pleksus bloğunda bupivakain ve levobupivakainin klinik etkinlik, postoperatif ağrı kontrolü üzerine etkilerini karşılaştırdık.Elektif el ve ön kol cerrahisi geçirecek ASA I-II, 18-60 yaş grubundaki 30 hasta randomize iki gruba ayrıldı. Grup1: Aksiller kateterden 40ml %0.25 bupivakain+postoperatif ağrı olduğunda 10ml %0.125 bupivakain.Grup2: Aksiller kateterden 40ml %0.25 levobupivakain+postoperatif ağrı olduğunda 10ml %0.125 levobupivakain. Hastalar preop rejyonal anestezi odasına alındı. Monitörize edilip, 0.02 mg/kg İV midazolamla premedike edildiler. Ardından stimülatör eşliğinde aksiller teknikle bupivakain veya levobupivakain kullanılarak brakiyal pleksus blokajı yapıldı. İşlemin ardından ilk yarım saat 5'er dakika ara ile motor ve duyu blok seviyeleri test edildi. Operasyon başladıktan sonra TA, VAS ve KAH kaydedildi. Kullanılan ek ilaçlar, yan etkiler, postoperatif ağrı başlama zamanları, VAS değerleri ve kullanılan lokal anestezik miktarları kaydedildi. Postoperatif dönemdeki ağrı için %0.125 bupivakain veya levobupivakain kateterden yapıldı.İki grup arasında motor blok başlama zamanları, ilk ağrı başlama zamanları, postoperatif toplam ilaçları, VAS skorlamaları, hemodinami ve yan etkiler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Median sinir duyu blok başlama zamanı ikinci grupta birinci gruba oranla anlamlı uzamıştı. Diğer sinirlerin duyu blok başlama zamanları arasında anlamlı fark bulunmadı.Çalışmamızda, bupivakain ve levobupivakainin klinik etkinliklerinin benzer olduğunu, postoperatif analjezik etkileri arasında anlamlı fark olmadığını bulduk. Bupivakainin bilinen yan etkilerine karşılık levobupivakainin hemodinami ve toksisite açısından bupivakainden daha stabil olduğu bazı araştırmalarda kanıtlanmıştır. Levobupivakainle ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç duymakla birlikte gelecekte bupivakainin yerini tutabilecek bir lokal anestezik olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We compared the clinical efficacy and postoperative pain of the bupivacaine and levobupivacaine in brachial plexus blockade with axillary catheter on hand and forearm elective surgery.ASA I-II, 18-60 ages 30 patients undergoing electively hand and forearm surgery divided into two groups randomly. Group I: 0.25% bupivacaine 40ml was given from the axillary catheter and 10ml 0.125% bupivacaine was given if postoperative pain occurs. Group II: 0.25% levobupivacaine 40ml was given from the axillary catheter and 10ml 0.125% levobupivacaine was given if postoperative pain occurs.Patients were monitorized and than premedicated with 0.02 mg/kg İV midazolam in preoperative regional anesthesia room. After that brachial plexus blockade was made by using axillary technique with accompariment of a stimulator. After this procedure, at the first half and hour with five minutes intervals, motor and sensorial block levels was tested. After the operation was started TA, VAS and CP(cardiac pulse) was recorded. Side effects, postoperative pain begining time, VAS values of drugs and the local anesthetic doses were recorded. For the pain at the postoperative period 0.125% bupivacaine or levobupivacaine was given from the catheter.There was no significant istatistical difference between the two groups for the motor block begining time,pain begining time, postoperative total drugs, VAS scores, hemodynamy and side effects. The median nerve block begining time for the second group was significantly longer than first group. There was no significant difference for the motor block begining time between the other nerves.In our study, we found that the clinical activity of the bupivacaine and levobupivacaine were similar, and there was no significant difference between the postoperative analgesic effects. It was proved with some investigations that in return for the side effects of the bupivacaine, levobupivacaine is more stabil for hemodynamy and toxicity. We need more studies about the levobupivacaine and we think that in the future it will be a local anesthetic which will substitue for the bupivacaine.