DNA onarım enzimi OGG1 Ser326Cys polimorfizmi ile akciğer kanseri ilişkisinin Türk popülasyonunda araştırılması ve oksidatif hasarın biyogöstergesi 8-OHdG ölçümü
Association of the OGG1 ser326cys polymorphism with lung cancer risk and 8-OHdG levels as a biomarker of oxidative damage in Turkish population
  1. Tez No: 224334
  2. Yazar: ESRA EMERCE TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BENSU KARAHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Akciğer kanseri dünyada yaygın olarak görülen ve mortalite oranı yüksek olan kanserlerin başında yer alır. Etiyolojisindeki en önemli etken sigara olmakla birlikte pek çok çevresel faktör ve bireylerin genetik özellikleri akciğer kanseri gelişiminde rol oynamaktadır. Sigara ile akciğer kanseri arasındaki bağlantı, Reaktif Oksijen Türleri (ROT) tarafından lipid, protein ve DNA'da meydana gelen oksidatif stresdir. Endojen ve ekzojen kaynaklar tarafından üretilen ROT'lar DNA'da önemli lezyonlardan biri olan 8- hidroksiguanin (8-OHG) oluşumuna neden olur. 8-OHG baz çıkarma onarım yolağında görev alan 8-hidroksiguanin DNA glikozilaz (OGG1) enzimi ile onarılır. Onarılamaması durumunda DNA'da GC?TA transversiyonlarına neden olarak mutajenik etki göstermektedir. OGG1 geninde sıkça görülen Ser326Cys polimorfzminin enzim aktivitesinde fonksiyonel değişikliğe neden olduğu yönünde çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu sebeple OGG1 Ser326Cys polimorfizmi ile kanser ilişkisinin saptanması ve bireylerde oksidatif hasarın biyogöstergesi olan 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) miktarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Akciğer kanser teşhisi konmuş 165 hasta ve 250 sağlıklı bireyde PCR-RFLP metodu ile yapılan genotipleme çalışmasının ardından Türk populasyonunda OGG1 Ser326Cys genotipi ile akciğer kanseri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Kemoterapi ve radyoterapi almamış kanserli hastalar ve sağlıklı bireylerde idrardan ELISA yöntemiyle ölçülen 8-OHdG atılım düzeylerinde de anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. Beklenilenin tersine, Ser326Cys polimorfizmi ve akciğer kanseri riski arasında günde içilen sigara miktarına göre ilişki incelendiğinde, günde >20 sigaradan fazla içen varyant genotipe sahip bireylerin akciğer kanserine yakalanma risklerinde düşüş olduğu bulunmuştur. Birden fazla onarım genindeki polimorfizmlerin kombine etkilerinin analizi ile birlikte sigara ve diğer risk faktörlerinin neden olduğu oksidatif stresin birden fazla ürününün ölçülmesi, karsinojenezis sürecinde genetik varyasyonun etkisini daha iyi açıklamamıza yardımcı olabilecektir
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer and has the highest mortality rate in the world. The dominant role of tobacco smoke as a causative factor in lung cancer has been well established. Environmental and genetic predisposition can also play an important role in development of lung cancer. The connection between smoking and these diseases is oxidative stress, a condition in which lipids, proteins and DNA are damaged by the reactive oxygen species. Reactive Oxygen Species (ROS) formed by exogeneously and endogeneously processes cause oxidative damage to DNA. 8-hydroxyguanine (8-OHG) is one of the major lesions and repaired by 8-oxoguanine DNA glycosylase (OGG1) which plays an important role in Base Excision Repair (BER) system. 8-OHG is highly mutagenic and, if not excised /repaired on DNA replication, can cause GC to TA transversion mutations. There are many conflicting studies which are showing the association between OGG1 activity and OGG1 Ser326Cys polymorphism. Thus, in this study, it was aimed to investigate the relation between OGG1 Ser326Cys polymorphism and the risk of lung cancer and to measure the levels of urinary 8-OHdG as a biomarker of oxidative DNA damage. One hundred sixty-five subjects with lung cancer and 250 healthy control subjects were genotyped by Restriction Fragment Length Polymorphism-Polymerase Chain Reaction (RFLP-PCR) for OGG1 Ser326Cys polymorphism. We could not find any association between OGG1 Ser326Cys polymorphism and the risk of lung cancer. It was also measured urinary 8- OHdG levels by ELISA immunoassay in patients (no received any chemotherapy and radiotherapy) and healthy control subjects. There was no significant difference between patients and control subjects. Surprisingly, our data demonstrated that subjects, with carrying variant genotype, who smoked more than 20 cigarettes /day were, decreased the risk of cancer. Investigating of the combined effects of polymorphisms within many DNA repair genes, measuring products of oxidative stress from smoking and other risk factors may help to clarify the influence of genetic variation in the carcinogenic process.