Tip 2 diyabetik hastalarda cerrahi girişim sonrası nötrofil aktivasyon göstergeleri (CD11A, CD11B, CD62L, CD66B) ve serum nötrofil elastaz düzeylerindeki değişiklik , bunların operasyon öncesi metabolik kontrol parametreleriyle ilişkisi
The changes of neutrophil activation markers (CD11A, CD11B, CD62L, CD66B), serum neutrophil elastase levels after the operation period, and its relationship with pre-operative metabolic control parameters in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 224376
  2. Yazar: FEVZİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; tip 2 diyabetik hastalarda operasyon sonrası nötrofil aktivasyon göstergeleri (CD11A, CD11B, CD62L, CD66B), serum nötrofil elastaz düzeylerindeki değişiklikleri ve bu değişikliklerin operasyon öncesi metabolik kontrol parametreleri ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Yirmi beş tip 2 diyabetik hasta ( yaş 60.2 ±12.4 yıl, BMI: 29.5±5.1 kg/m²) ve 14 non-diyabetik kontrol grubu (yaş 51.4 ±16.8 yıl, BMI: 25.7±5.4 kg/m²) çalışmaya alındı. Serum nötrofil elastaz düzeyleri ELİSA metodu ile saptandı. Nötrofil integrin ekspresyonu akım sitometri kullanılarak relatif fluoresans yoğunluğu (RFI) olarak hesaplandı. Örnekler FACS Calibur akım sitometri (Becton Dickinson) cihazında analiz edildi. Elde edilen veriler CellQuest (BD Biosciences) yazılımında kullanıldı. Çalışma sonuçları göstermiştir ki çalışma grubu ile kontrol grubu arasında preoperatif CD11a ekspresyonu(RFI) (17.3±2.9 vs 19.8 ± 3.6, p0.05 ), preoperatif CD66b expresyonu (RFI) (4.5±1.5 vs 4.4 ± 1.1, p>0.05 ), preoperatif serum nötrofil elastaz düzeyleri (ng/ml) (0.4±0.3 vs 0.4±0.2, p>0.05 ) açısından istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Tip 2 diyabetik hastalarda pre ve post operatif dönemde CD11a, CD11b, CD66b expresyonu, serum nötrofil elastaz düzeyleri açısından istatistiki olarak anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the changes of neutrophil activation markers (CD11A, CD11B, CD62L, CD66B), serum neutrophil elastase levels after the operation period, and its relationship with preoperative metabolic control parameters in type 2 diabetic patients. Twenty-five type 2 diabetic patients (aged 60.2 ±12.4 years, BMI: 29.5±5.1 kg/m²) and 14 non-diabetic healthy controls (aged 51.4 ±16.8 years, BMI: 25.7±5.4 kg/m²) were enrolled in the study. Serum neutrophil elastase levels was determined by ELISA method. The neutrophil integrin expression assay were performed by flow-cytometry as a unit of relative fluorescence intensity (RFI). Samples were analyzed on a FACSCalibur flow cytometer (Becton Dickinson). The data was analyzed using CellQuest software (BD Biosciences). The study results showed that there were statistically significant difference between study patients (type 2 diabetic patients) and control subjects in accordance to preoperative CD11a expression (RFI) (17.3±2.9l vs 19.8 ± 3.6, p0.05 ), preoperative CD66b expression (RFI) (4.5±1.5 vs 4.4 ± 1.1, p>0.05 ), preoperative serum neutrophil elastase levels (ng/ml) (0.4±0.3 vs 0.4±0.2, p>0.05 ). There were statistically significant difference between pre and post operative period CD11a,CD11b, CD66b expression, serum neutrophil elastase levels in type 2 diabetic patients.