Cerrahi hastalarda preoperatif nutrisyonel durumun değerlendirilmesi
Assessment of preoperative nutritional status in surgical patients
- Tez No: 224466
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDENİZ, Y.DOÇ.DR. ERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hastaların vücut fonksiyonlarını etkileyen, ameliyat sonrası morbidite ve mortalite ile yakından iliskisi bulunan önemli faktörlerden birisi kisinin beslenme durumudur. Nutrisyonel durumun ortaya konması ve eksikliklerin giderilmesi prognoz üzerine pozitif yönden etkili olacagı bilinen bir gerçektir. Hastanede yatan kisilerde malnutrisyon gelisme olasılıgı biliniyor olmasına ragmen, halen hastaların beslenme durumları tam olarak saptanamamaktadır. Malnutrisyon tanısında kullanılan altın standart kabul edilen bir yöntem olmamakla beraber birçok laboratuar ve tarama yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlar arasında Beden Kitle İndeksi, Subjektif Global Degerlendirme ve NRS-2002 sayılabilir. Biz çalısmamızda GATA Genel Cerrahi Klinigi'ne yatırılan 600 hastanın ilk 24 saat içinde beslenme durumlarını bu üç yöntemi kullanarak arastırdık. NRS-2002 ve Subjektif Global Degerlendirme ile malnutrisyon oranları sırasıyla %25 ve %30,5 olarak bulunurken, Beden Kitle İndeksi ile hesaplanan oran %11,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Nutritional status of a patient was found closely effecting the morbidity and mortality after surgery, the patients clinical status, screening the nutritional status impairing the malnourished patients have influence an disease process. The incidence of malnutrition is too high in hospitalized patients and nutritional status of patients could not detect exactly. There is `gold standart? laboratory or screening test in diagnosis of malnutrition; Body Mass Index, Subjective Global Assessment and NRS-2002 some of them. In this study, we enrolled 600 patients and nutritional status was determined with in 24 hours, by Body Mas Index, Subjective Global Assessment, NRS-2002; and malnutrition status of patients was found %25, %30,5 and %11,8, respectively.