Nazal polipozisin uyku kalitesi üzerine etkisi
The effects of nasal polyposis on sleeping quality
  1. Tez No: 224468
  2. Yazar: KISMET KEMİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada nazal polipozise bağlı burun tıkanıklığının uyku kalitesi üzerine olan etkilerinin objektif verilerle araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, nazal polipozis sebebiyle her bir nazal pasajı en az %25 oranında kapalı olan hasta grubu ile (n=31), nazal pasajları tamamen sağlıklı kontrol grubu (n=25) dahil edildi. Burun tıkanıklığı endoskopik muayene, bilgisayarlı tomografi ve akustik rinometri ile objektif olarak ortaya kondu. Uyku kalitesi, hasta ve yakınlarının verdiği anamnez ve polisomnografi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of nasal obstruction on sleep quality, in patients with nasal polyposis. A group of patients (n=31) with nasal polyposis, obstructing at least 25% of one nasal passage and 25 cases with healthy nasal passages as the control group were included in the study. Nasal obstruction was objectively documanted with endoscopic examination, computerized tomography and acoustic rhinometer. Sleep quality was studied by medical history and polysomnography. There was snoring in all patients in the study group and in 6 cases in the control group.