Ratlarda geçirilmiş ağız mukozası defktinin kornea epitel iyileşmesi uzerine etkileri
- Tez No: 224521
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÇİNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalısmada kornea iyilesme hızının vücudun bir baska yerinde olusturulan epitel erozyonu ile artırılıp artırılamayacagı arastırılmıstır. Çalısmamızda, kontrol gurubu olarak seçilen 7 ratın korneasında 3 mm lik defektler olusturuldu. Es zamanlı olarak çalısma gurubu olarak seçilen 7 ratın önce agız mukozasında 3 mm lik mukoza defekti meydana getirildi. Çalısma gurubundaki ratların kornealarında 1 hafta sonra 3 mm lik epitel defektleri olusturuldu. Kontrol ve çalısma gurubundaki ratların korneasındaki lezyonların iyilesmesi takip için belli aralıklarla fotograflandı. Lezyon sınırlarının net izlenebilmesi için %5 lik florosein damla kullanıldı. Takipler sonucunda çalısma gurubundaki lezyonlarda 13-22. saatlerde daha hızlı bir iyilesme izlendi. Bu hızlı iyilesme farkı guruplardaki denek azlıgı nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the corneal epithelial wound healing rate is increased by epithelial erosion performed elsewhere on the body. In this report, 3 mm-sized defects were performed on the cornea epithelium of 7 rats which were named as the control group. Simultaneously, the defects of the same size were made on the buccal mucosa of the 7 rats in the study group. One week later, 3 mm-sized defects were performed on the cornea epithelium of 7 rats in the study group. To follow up the healing course, photos were taken at certain intervals in the both groups. The lesions were evaluated following 5 % fluoroscein drop instillation. In conclusion, rapid healing of the lesions was observed between 13th and 22nd hours in the study group. The difference of rapid healing was not statistically significant as the number of the test subjects in the groups was not sufficient.