Doppler ultrasonografide umblikal arter rezistans indeksi yüksek ve normal olan gebelerin sezaryen sonrası anne ile kordon kanında kortizol ve prolaktin seviyelerinin karşılaştırılması
In this study, we aimed to investigate and compare umbilical cord and the mothers blood cortisol and prolactin levels of pregnants with high RI umbilical artery levels and normal RI umbilical artery levels
- Tez No: 224523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada USG' de Umblikal Arter (UA) RI'i yüksek bulunan hastalar ve normal RI'İ olan hastalarda anne kanı ile umblikal kordon kanında kortizol ve prolaktin düzeylerinin UA RI'i ile olan ilişkisini araştırmak amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Doğumları kliniğimizde sezaryenle gerçekleştirilen Doppler USG'de rezistans indeksi yüksek ve normal olan hastalar (n:61) çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubunu Doppler USG'de UA RI'i yüksek bulunan hastalar(n:30) oluşturdu. Kontrol grubunu ise UA RI'i normal sınırlarda olan hastalar (n:31) oluşturdu. Bu hastalarda doğumdan sonra kordon ve anne kanında kortizol, prolaktin düzeyleri değerlendirildi. Gruplar arasındaki kortizol ve prolaktin düzeylerinin birbiriyle olan ilişkisi araştırıldı.İstatistiksel yöntem olarak Student's-t independent testi Ki-kare ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate and compare umbilical cord and the mothers blood cortisol and prolactin levels of pregnants with high RI umbilical artery levels and normal RI umbilical artery levels.Materials and Methods: Total 61 pregnant women who had their delivery with caesarean in our clinic were included in this study. Of these the study group consisted of 30 pregnant women with high RI umbilical artery levels, while the control group consisted of the other 31 pregnant women with normal RI umbilical artery levels dedected at Doppler USG examination. After the delivery, blood samples were taken from umbilical artery and the mother for cortisol and prolactin levels.The differes of prolactin and cortisol levels between groups were analyzed. Student?s T-test, ki-kare and Mann-Whitney U test were used for statistical analysis.