Farklı kök kanal yıkama solüsyonlarının antimikrobiyal etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
comparative evaluation of antimicrobial efficacy of different root canal irrigation solutions
  1. Tez No: 224626
  2. Yazar: HAKKI DİNÇER SOĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. KEMAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmanın amacı kronik apikal periodontitisli dislerin kök kanallarının mikrobiyal kompozisyonunu belirlemek ve %5.25 NaOCl ve %15 EDTA kök kanal yıkama solüsyonlarının tek basına veya kombine kullanımları sonucu olusacak antimikrobiyal etkinliklerini in vivo kosullarda karsılastırmaktır. Otuzbes hastaya ait 45 disin kök kanallarından ilk randevunun basında ve sonunda, ikinci randevunun ise basında, toplam üç mikrobiyolojik örnek alınmıstır. Mikrobiyolojik örneklerden elde edilen mikrobiyal izolatlar koloni morfolojisi, gram boyama özellikleri, katalaz aktivitesi, mikroskobik görünümlerine göre ve ticari tanımlama kitleri kullanılarak isimlendirilmistir. Olgular her grupta 15 dis olacak sekilde üç gruba ayrılmıstır. Kök kanal tedavisi sırasında yıkama solüsyonu olarak birinci grupta (G1) %5.25 NaOCl, ikinci grupta (G2) %5.25 NaOCl + %15 EDTA, üçüncü grupta ise (G3) %15 EDTA solüsyonu kullanılmıstır. statistiksel analizler, kök kanal yıkama solüsyonlarının antimikrobiyal etkinlikleri üreme var/yok ve mikroorganizma türü sayısında azalma kriterleri baz alınarak Chi Square, Cochran ve Wilcoxon testleri ile yapılmıstır. lk randevuda NaOCl ve NaOCl + EDTA solüsyonlarının antimikrobiyal etkinlikleri arasında bir fark bulunamamıstır (p>0.005). Fakat her iki solüsyonda EDTA'dan daha etkili oldugu istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. kinci randevuda alınan örneklerde ise NaOCl + EDTA en yüksek antimikrobiyal etkiyi göstermistir (p>0.005). EDTA solüsyonun dogrudan antimikrobiyal etkisi NaOCl solusyonundan ve NaOCl + EDTA solusyonlarının kombine kullanımından daha kötü olmasına ragmen grup 2'de smear tabakasının EDTA kullanılarak uzaklastırılmasının antimikrobiyal etkinligi arttırdıgını bulduk. EDTA solusyonunun gerçek antimikrobiyal etkisini smear tabakasını uzaklastırarak gösterdigine, bu yüzden smear tabakasının kanal tedavisi sırasında uzaklastırılması gerektigine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were to identify the microbial composition of root canals of teeth with chronic apical periodontitis and evaluate the antimicrobial efficacy of %5.25 NaOCl and %15 EDTA root canal irrigation solutions either single or combined use in in vivo conditions. Microbiologic samples have been taken from 45 teeth of 35 patients at the beginning and end of first appointment and beginning of second appointment. Microbial specimens isolated from the samples were identified based on colony morphology, gram staining, cathalaz activity, microscopic images and by using commercial identification kits. Teeth were divided into three groups which each group consisted of 15 teeth. In the first group (G1) NaOCl, second group (G2) NaOCl + EDTA and third group (G3) EDTA solution was used as irrigation solution Antimicrobial efficacy of root canal irrigants was compared based on growth/no growth and decrease in the number of microbial species criteria by using Chi Square, Cochran and Wilcoxon statistical analysis tests.