Triple negatif meme kanserli hastalarda STAT-3, Fosforile STAT-3, P38 MAP-Kinaz ve Fosforile P-38 MAP kinaz ekspresyonları ve bu ekspresyonların prognostik değeri
The expression patterns of STAT-3, Phosphorylated STAT-3, P38 MAP-Kinase and Phosphorylated P38 MAP-KINASE in triple negative breast cancers and their prognostic significance
  1. Tez No: 224646
  2. Yazar: EMEL SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Triple negatif meme kanserleri biyolojik olarak diğer meme kanserlerinden farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmamızda, meme kanserlerinde agresif seyirle ilişkili olabilecekleri düşünülen STAT-3, p38 MAPK ve EGFR ekspresyonlarının triple meme kanserlerindeki ekspresyon patternlerini ve bunun prognostik önemini araştırmayı amaçladık.HASTALAR VE METOD: Çalışmaya 56 triple negatif meme kanserli hasta alındı. Kontrol grubu olarak 20 Östrojen ve progesteron reseptörü pozitif, cerb B2 negatif ve 20 östrojen ve progesteron reseptörü negatif, cerbB2 pozitif meme kanserli hasta alındı.SONUÇLAR: Triple negatif hastaların 31'inde (%55.4) sitoplazmik STAT-3 ekspresyonu gözlenirken, hiç bir hastada nükleer ekspresyon saptanmadı. Hastaların 14'ünde (%25) fosforile stat-3 için sitoplazmik ekspresyon ve 10'unda (%17.9) nükleer ekspresyon gözlendi. On üç hastada (%23.2) sitoplazmik, 9'unda (%16.1) ise nükleer p38MAPK ekspresyonu gözlendi. Fosforile p38 MAPK ile nükleer tarzda boyanma izlenmezken, sitoplazmik ekspresyon hastaların 13'ünde (%23.2) gözlendi. EGFR ekspresyonu hastaların 10'unda (%17.9) saptandı. Triple negatif hastalar ile triple negatif olmayan hastalar karşılaştırıldğında, daha sık sitoplazmik STAT-3 ve nükleer fosforile STAT-3 ekspresyonları gösterdikleri gözlendi. Bazal-benzeri tümörlerde bazal olmayan tümörlere göre sitoplazmik STAT-3 ve fosforile STAT-3'ün nükleer ekspresyonu daha sıktı. Nod pozitif triple negatif hastalarda fosforile STAT-3 nükleer ekspresyonları daha fazlaydı. EGFR ekspresyonu ile sitoplazmik STAT-3 ekspresyonu ve sitoplazmik p38 MAPK ekspresyonları arasında korrelasyon saptandı. EGFR ekpsresyonu, azalmış hastalıksız sağkalım ile ilişkili iken, toplam sağkalımda fark yoktu.TARTIŞMA: Tez çalışmamızda sitoplazmik STAT-3 ve fosforile STAT-3'ün nükleer ekspresyonun triple negatif tümörlerde triple negatif olmayan tümörlere göre daha fazla olduğunu ve bu tümörlerde EGFR yolağının Stat-3 ve p38 MAPK yolaklarının ile yakın ilişki içinde olduklarını saptadık. Bu markırların prognostik öneminin tam olarak ortaya konulabilmesi için uzun dönem takip sonuçlarının beklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
THE EXPRESSION PATTERNS OF STAT-3, PHOSPHORYLATED STAT-3, P38 MAP-KINASE AND PHOSPHORYLATED P38 MAP-KINASE IN TRIPLE NEGATIVE BREAST CANCERS AND THEIR PROGNOSTIC SIGNIFICANCEAIM: Triple negative breast cancers behave diffrently from other breast cancers. In this study, we aimed to investigate the expressions and prognostic significance of STAT-3, p38 MAPK ve EGFR in triple negative breast cancers which may be related with agressive clinical behaviour.PATIENTS AND METHODS: Fifty six triple negative breast cancer patients were taken into the study. Twenty ER/ PR positive, cerb B2 negative and 20 ER/PR negative, cerb B2 positive breast cancer patients were chosen as control group.RESULTS: In 31 of patients (55.4%) cytoplasmic STAT-3 expression was detected. Fourteen (%25) patients had cytoplasmic and 10 patients (17.9%) had nucleer phosphorylated STAT-3 expressions. In 13 patients (23.2%) cytoplasmic and in 9 patients (16.1%) nucleer p38 MAPK expressions were observed. Cytoplasmic fosforile p38 MAPK expression was present in 13 patients (23.2%) while no nucleer expression was detected. EGFR expression was observed in 10 patients (17.9%). Triple negative breast cencer patients had more commonly expressed cytoplasmic STAT-3 and nucleer phosphorylated STAT-3 compared to controls. Similarly, cytoplasmic STAT-3 and nucleer phosphorylated STAT-3 expressions had more commonly detected in basal like tumors. Nucleer phosphorylated STAT-3 expression was higher in node positive patients. EGFR expression was correlated with cytoplasmic STAT-3 and cytoplasmic p38 MAPK expressions. Patients with EGFR expression had shorter DFS times while there was no difference in overall survival.CONCLUSION: We found cytoplasmic STAT-3 and nucleer phosphorylated STAT-3 were more commonly expressed in triple negative tumors. EGFR cascade was found in a close relation with STAT-3 and p38 MAPK pathways in these tumors. However, longer follow-up periods are required to evaluate the exact impact on prognosis.