Aromaterapi masajının bebeklerde koliğin giderilmesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of aromatherapy massage for the relief of colic in infants
- Tez No: 224690
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu arastırma, aromaterapi masajının bebeklerde koligin giderilmesi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yürütülmüs, ?girisim uygulanmayan kontrol grubu ile zaman dizisi? modelinde yarı deneysel bir arastırmadır. Arastırma Ekim 2006-Aralık 2006 tarihleri arasında, Denizli ili Saglık Müdürlügüne baglı 1, 4, 20 no'lu saglık ocagı bölgelerinde yürütülmüstür. Arastırmanın evrenini arastırma kriterlerine uyan 42 kolikli bebek ve annesi olusturmustur. Arastırmanın örneklemini ise, arastırmaya katılmayı kabul eden 20 deney, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 kolikli bebek ve annesi olusturmustur. Arastırmada veri toplama aracı olarak, ?Kolikli Bebeklerin ve Annelerin Tanımlayıcı Özelliklerini Belirleme Formu?, ?infant Kolik Ölçegi?, ?Durumluluk-Sürekli Kaygı Envanteri?, ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçegi?, ?Aglama Süresi izlem Formu?, ?Kolikli Bebek ve Karın Masajı El Kitabı? kullanılmıstır. Her iki grup, ön izlemle birlikte toplam bes izlemle ev ziyareti yapılarak izlenmistir. Ön izlem sonrası deney grubu annelere aromaterapi masajı egitimi verilmis, anneler bebeklerine kolikliyken masaj uygulamıslardır. Verilerin analizinde, SPSS 10.0 paket programı kullanılarak sayı, yüzde, chi-kare, bagımsız gruplarda t testi, tekrarlanan ölçümlerde varyans analizi, Korelasyon, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri uygulanmıstır. İzlemler süresince, deney grubunun infant kolik ölçegi puan ortalamaları ve haftalık aglama sürelerinde azalma görülürken, kontrol grubunda degisim görülmemistir. Deney ve kontrol grubu annelerin, izlemlere göre durumluluk kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıstır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental research was conducted in the time series design with a control group who is not given the intervention for the purpose of examining the effect of aromatherapy massage on relieving colic in infants. The research was conducted between October 2006 and December 2006 in the neighborhoods of Numbers 1, 4, and 20 Primary Health Clinics affiliated with Denizli Province Health Ministry. The research population was comprised of 42 colicky infants and their mothers who met the research criteria. The research sample was 20 experimental and 20 control group for a total of 40 colicky infants and their mothers who agreed to participate in the research. The data collection tools in the research were,“Colicky Infants and Mothers' Descriptive Characteristics Determination Form,”“Infant Colic Scale,”“State-Trait Anxiety Inventory,”“Multidimensional Perceived Social Support Scale,”“Length of Crying Monitoring Form,”and“Colicky Infant and Abdominal Massage Handbook.”Both groups were monitored during a total of five home visits, including the initial home visit. After the initial monitoring the experimental group mothers were given education about aromatherapy massage and the mothers did the massage when their infants were colicky. SPSS 10.0 packet program was used in the data analysis with number, percentage, Chi square, t test in independent groups, variance analysis in repeated measures, correlation, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests. During monitoring there was a decrease in the experimental group infants' colic scale score means and their length of weekly crying, but there was no difference in the control group. There was a statistically significant difference between the experimental and control group mothers for state anxiety score means during observations (p0.05).