Kronik periodontitisli bireylerde osteopontin gen polimorfizminin incelenmesi
Investigation of osteopontin gene polymorphism in chronic periodontitis patients
- Tez No: 224700
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNÇ İLGENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Kronik periodontitisli ve periodontal açıdan sağlıklı bireylerde osteopontin (OPN) geninin genotip dağılımı, allel sıklığı ve genotip?fenotip ilişkisinin araştırılması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Periodontal açıdan sağlıklı 50 birey ve 50 kronik periodontitisli hastada, periodontal klinik (Sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, sondalamada kanama ve plak indeksi değerleri) ve radyografik incelemeler yapılarak, periodontal yıkım şiddeti belirlendi. Hastalardan alınan periferik kan örneklerinden elde edilen genomik DNA'da OPN geninin 6. ekzonunda 8090 C/T polimorfizmi, PCR-RFLP yöntemiyle çalışıldı. Kronik periodontitisli bireyler başlangıç periodontal tedavilerinin ardından, 6 ay boyunca belirli aralıklarla klinik takip ve klinik periodontal ölçüm programına yerleştirildiler. Elde edilen veriler Pearson Ki-Kare testi, Fisher's Exact Test, bağımsız iki grup t testi, lojistik regresyon ve tekrarlayan ölçümler için varyans analizleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Kronik periodontitis (KP) ve sağlıklı kontrol (K) gruplarında OPN (+8090) C/T genotip dağılımlarının sırasıyla CC %28, CT %48, TT %24 ve CC %32, CT %64, TT %4 olduğu saptandı. OPN +8090 geni CT genotip dağılımı (K %64; KP %48) CC dağılımına göre değerlendirildiğinde (K %32; KP %28), istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken (p=0.7), TT genotip dağılımının (K %4; KP %24) istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0.02, OR 6.85, %95 CI 1.3?36.06). Ancak +8090 T allel sıklığının kronik periodontitis (%48) ve sağlıklı (%36) gruplar arasında farklılık göstermediği belirlendi ( 2=2.95, p=0.86, OR: 1.64, %95 CI: 0.932?2.891). Benzer şekilde, T allellini taşıyan kronik periodontitis (%72) ve sağlıklı kontrol (%68) gruplarına ait bireyler arasındaki farkın da istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü ( 2=0.19, p=0.663). Ayrıca, OPN (+8090) C/T polimorfizminin kronik periodontitisli bireylerde, başlangıç periodontal tedavisini takiben periodontal doku iyileşmesinde fonksiyonel bir rol üstlenmediği de saptanmıştır. Sonuç: Türk toplumunda OPN geni +8090 C/T polimorfizmi kronik periodontitise yatkınlık oluşturabilecek genetik faktörlerden biri olabilir. Sonuçlarımızın daha fazla hasta üzerinde gerçekleştirilecek ileri çalışmalarla da desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To study and evaluate osteopontin (OPN) gene dispersion, allele frequency and genotype-phenotype relations in chronic periodontitis and periodontally healthy subjects. Material and methods: 50 subjects with chronic periodontitis and 50 periodontally healthy subjects were examined radiographically and clinically (Probed pocket depth, probed attachment level, bleeding on probing and plaque indexes) to determine the periodontal destruction levels. 8090 C/T which is in the 6th exon of the osteopontin gene was studied with PCR-RFLP method in the genomic DNA gained from the sampled blood of the subjects. The subjects with chronic periodontitis have been placed into a clinical re-examination and maintenance program for 6 months at intervals after receiving initial periodontal therapy. The statistical evaluation of the data was performed with Pearson Chi-Square test, Fisher?s Exact Test, independent sample test, logistic regression and anaslyses of varience. Results: The +8090 C/T genotype frequencies determined for chronic periodontitis (CP) and healthy control (C) groups were CC %28, CT %48, TT %24 and CC %32, CT %64, TT %4 respectively. Altough the difference between OPN (+8090) CT genotype dispersion (C %64; CP %48) according to the CC frequency (K %32; KP %28) at +8090 of OPN gene was not statistically significant (p=0.7), a statistically significant difference was observed at TT genotype frequency (p=0.02, OR 6.85, %95 CI 1.3?36.06). However when chronic periodontitis (%48) and healthy control groups (%33.3) were compared for the difference in +8090 T allele genotype frequency, no statistically significant difference was observed ( 2=2.95, p=0.86, OR: 1.64, %95 CI: 0.932?2.891). Similiarly, when T allel positive subjects among chronic periodontitis (%72) and healthy control (%68) groups were compared, no significant difference was observed ( 2=0.19, p=0.663). It was also determined that, the OPN (+8090) C/T polymorphism does not hold a functional role in periodontal tissue recover and healing following initial periodontal therapy in chronic periodontitis subjects. Conclusions: It may be concluded that, the OPN gene 8090 C/T polymorphism may be one of the genetic factors which increases the risk of development of chronic periodontitis in Turkish population. Our results have to be confirmed by further studies where more subjects will be included.