Erken çocukluk dönemi annelerinde ebeveyn öz yeterlik algısının toplumsal cinsiyet algısı ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between parenting self efficacy perceptions and gender perceptions of mothers in early childhood
  1. Tez No: 962715
  2. Yazar: BEYZA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken çocukluk dönemi annelerinde ebeveyn öz yeterlik algıları ile toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda erken çocukluk dönemi annelerinin toplumsal cinsiyet algı düzeylerinin, çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın katılımcı annelerinin 65'i (%20.9) 20-30 yaş aralığında, 205'i (%65.9) 31-40 yaş aralığında ve 41'i (%13.2) 41 yaş ve üzerinde oldukları belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, annelerin toplumsal cinsiyet algı düzeylerini etkileyen başlıca faktörler tespit edilmiştir. Annelerin eğitim düzeyi ve çalışma durumu bu algıyı şekillendirmektedir. Çocuğun doğum sırası ve okul öncesi eğitim alma durumu da önemli etkenler arasındadır. Ayrıca, annelerin çocuk büyütme sürecinde aldıkları sosyal destek de toplumsal cinsiyet algısını etkilemektedir. Bununla birlikte, bazı faktörlerin toplumsal cinsiyet algısı üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Annelerin yaşı, ebeveynlik durumları ve babaların eğitim düzeyi etkisiz faktörler arasındadır. Benzer şekilde, çocuğun cinsiyeti, ailenin aylık geliri ve aile tipi de belirleyici değildir. Yaşanılan bölge ve annelerin kendi ebeveynlerinden gördükleri yetiştirme tutumları da toplumsal cinsiyet algısını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parental self-efficacy perceptions and gender perceptions among mothers in early childhood. It also aims to examine the gender perception levels of mothers in early childhood with respect to various variables. Among the participant mothers in the research, 65 (20.9%) were determined to be between 20-30 years old, 205 (65.9%) between 31-40 years old, and 41 (13.2%) were 41 years and older. According to the research findings, the main factors affecting mothers' gender perception levels have been identified. Mothers' education level and employment status shape this perception. The birth order of the child and whether they receive preschool education are also among the significant factors. Additionally, the social support mothers receive during the child-rearing process affects gender perception. However, some factors were found to have no effect on gender perception. Mothers' age, parenting status, and fathers' education level are among the ineffective factors. Similarly, the child's gender, family's monthly income, and family type are not determinative. The region where they live and the parenting attitudes mothers experienced from their own parents also do not affect gender perception.