Koroner arter hastalarında interlökin 10 gen polimorfizminin araştırılması
The role of interleukin-10 polymorphisms in coronary heart disease
- Tez No: 224798
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHANGİR ÖZKINAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Cardiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ateroskleroz çeşitli kardiovasküler komplikasyonlara neden olan kronik bir hastalıktır. Aterosklerozun başlangıç ve progresyonu esas olarak genetik faktörler ve yaşam tarzına bağlı olmakla beraber, altta yatan hücresel ve moleküler mekanizmalar hala net değildir. Son çalışmalarda dolaşımda yer alan sitokinlerin inflamatuar olaylarda önemli rolü olduğu gösterilmiştir. İnterlökin-10 (IL-10) inflamasyon regülasyonunda önemli rolü olan 36 kDa ağırlığında antiinflamatuar sitokindir. IL?10 geni 1. kromozomun q31?32 bölgesinde lokalize ve yüksek bir polimorfizme sahiptir. IL-10 promoter bölgesinde -1082 (G ?A substitisyonu), -819 (C ? T substitisyonu), and -592 (C ? A substitisyonu) IL-10 üretimini etkilemektedir. Allel taşıyıcılığı koroner arter hastalığı (KAH) riskini arttırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı IL-10 -1082G/A ve -592C/A polimorfizmleri ile KAH arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. IL?10 genine ait -1082 / - 592 pozisyonundaki iki adet tek nükleotid polimorfizmini PCR-RFLP (Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Lenght Polymorphism) yöntemi kullanılarak çalışılmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda IL-10 -1082G/A ve IL-10 -592C/A polimorfizmleri tüm populasyonumuzda koroner arter hastalığı açısından anlamlı risk oluşturmazken cinsiyet ve yaş olarak gruplandırılarak bakıldığında 45 yaş altı erkeklerde IL-10 -592 C/A polimorfizminin koroner arter hastalığı açısından anlamlı risk oluşturduğu görülmüştür. 96
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a chronic disease that causes various cardiovascular complications. Although the initiation and progression of atherosclerosis largely depend on genetic factors and life styles, the cellular and molecular mechanisms are still not clear. Recent studies have demonstrated that the inflammatory process plays an essential role in the pathogenesis of atherosclerotic lesion formation, both in its progression and and its complications. There is much evidence to suggest that inflammatory markers in the circulation, such as cytokines, may effect inflammatory process. Interleukin- 10 (IL-10), a 36 kDa homodimeric antiinflammatory cytokine that has a critical role on regulation of inflammation. The IL-10 gene has been mapped on chromosome 1 q31?32. Three single base pair subtitutions at positions -1082 (G to A subtitution), -819 (C to T substitution), and -592 (C to A substitution) in the IL-10 promoter region influence IL-10 production. Carriage of low producing allele may increase susceptibility to coronary artery disease (CAD). The aim of the study was to assess whether these IL-10 -1082G/A and -592C/A polymorphisms are related to the risk of CAD. Genotyping was performed with techniques based on PCR-RFLP (Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Lenght Polymorphism). No association was found between IL-10 -1082G/A and -592C/A polymorphisms and CAD in all groups. According to sex and age groups, it was found that IL-10 -592C/A polymorphism was associated with an increased risk of CAD in men younger than 45 years old. 97