Vibrasyon antrenmanlarının spinal eksitabiliteye etkileri
The effects of vibration training on spinal excitability
- Tez No: 224799
- Danışmanlar: PROF. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmada, vibrasyonun egzersiz sonrasında spinal eksitabilite üzerine etkisinin, fleksör digitorum sublimis kasından kaydedilen SP süreleri incelenerek araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Yaşları 19- 28 arasında değişen, sağlıklı 22 erkek öğrencide, dominant ve non-dominant kolda hand grip ile maksimal pençe kuvveti saptandı. Gönüllüler pençe kuvvetinin %30'u ile parmak fleksiyonu yaparken, medyan sinirler fleksör digitorum sublimis kasında dirsek düzeyinde bipolar yüzeyel elektrot kullanılarak uyarılarak periferik sessiz periyotlar kaydedildi. Daha sonra gönüllüler ayaktayken dominant kola 7.6 kg lık vibrasyon dambıl'ı kullanılarak ancak vibrasyon uygulanmadan, 15 kez biceps curl ile birleştirilmiş elbileği fleksiyonu yaptırıldı ve periferik sessiz periyotlar, her iki ekstremiteden tekrar ölçülerek kaydedildi. Bir sonraki aşamada yine dominant kola ayni dambıl kullanılarak; 27 Hz, 2mm amplitüd ve 4mm yer değiştirme modlarında vibrasyon uygulanarak 15 kez biceps curl ile birleştirilmiş elbileği fleksiyonu yaptırıldı ve periferik sessiz periyotlar her iki ekstremiteden ölçülerek kaydedildi. Egzersiz ve vibrasyonla birlikte egzersiz uygulandığında kaydedilen SP süreleri kendi aralarında ve kontrol değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to investigate effects of vibration on spinal excitability in exercise by silent period time (SP) variations. Materials and Methods: 22 male, physically-active college students (age range 19-29 years) volunteered to participate in the study. Peripheral SPs of participants were recorded from the elbow area of the flexor digitorum sublimis muscle by bipolar surface electrodes in both extremities while applying 30 percent of maximal isometric hand grip strength in the dominant hand: 1) at rest, 2) after standing biceps curls with wrist flexion for 15 times using 7.6 kg vibration dumbbells without vibration and 3) same exercise with the vibration dumbells with vibration (27 Hz, 2 mm amplitude, 4 mm displacement). Friedman and Wilxocon tests were used to evaluate variations in SP between the groups.