Değişik irigasyon solüsyonlarının kök kanal dentini üzerindeki etkilerinin SEM ve mikrosertlik yöntemleri ile incelenmesi
Evaluating the effect of different irrigation solutions on root canal dentine with SEM and microhardness tests
  1. Tez No: 224805
  2. Yazar: ILGIN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ERDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son irigasyonda farklı selasyon ajanlarının (%7,5 EGTA, EDTA, CDTA) %2,5 NaOCl ya da etilen diamin (EDA) solüsyonları ile kombine kullanımlarının debris, smearı uzaklastırma yeteneklerini ve kök dentin mikrosertligi üzerindeki etkilerini arastırdık. SEM incelemesi; 50 anterior dis Hero 642 ile genisletildi. Bu islem sırasında distile su ile irigasyon gerçeklestirildi. Disler 5 gruba ayrıldı. Grup1:EDTA+NaOCl; Grup2:EGTA+NaOCl; Grup3:CDTA+NaOCl; Grup4:EDTA+EDA; Grup5: (1/1(v/v) EDTA-EDA)+(1/1 (v/v) EDTA-EDA). Her solüsyondan 3 ml 1 dakika boyunca uygulandı. Daha sonra örnekler SEM'de incelendi. Kalan debris, smear ve meydana gelen erozyon skorlandı. Bu islem gözlemciler tarafından iki kez gerçeklestirildi. Mikrosertlik degerlendirmesi; 25 üst kanin disin kökleri uzunlamasına iki parçaya bölündü. Örnekler polyestere gömüldü, yüzeyleri pürüzsüz hale getirildi. Solüsyonlar uygulanmadan Vickers mikrosertlik degerleri kontrol olarak elde edildi. Örnekler SEM incelemesindeki gibi 5 gruba ayrıldı. Örnekler 1 dakika boyunca 50 ml solüsyona tabi tutuldu. Her solüsyon uygulamasının ardından mikrosertlik degerleri tekrar ölçüldü ve kontrol degerleri ile karsılastırıldı. Verilerin istatistiksel degerlendirilmesi Anova kullanılarak gerçeklestirildi. Fark saptandıgında Kovaryans ve Bonferroni testleri ile solüsyonlar arasındaki istatistiksel farklar belirlendi. (P = 0.05). %7,5 EDTA+%2,5 NaOCl uygulaması debris ve smearı etkili bir sekilde ortamdan uzaklastırmıs, ancak dentin kanalcıklarında erozyon meydana getirmistir. Tüm solüsyonlar kök dentin sertligini anlamlı ölçüde düsürmüstür (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluating the ability of EGTA, EDTA, CDTA used in combination with NaOCl or ethylenediamine (EDA) as final rinse to remove debris, smear layer and their effect on the microhardness. SEM evaluation; 50 anterior teeth were divided into 5 groups: Group1:EDTA+NaOCl; Group2:EGTA+NaOCl; Group3:CDTA+NaOCl; Group4:EDTA+EDA; Group5: (1/1(v/v) EDTA-EDA)+(1/1 (v/v) EDTA-EDA). 3 cc of each solution was applied for 1 minute. Roots were separated into 3 thirds and observed by SEM. Samples were scored for debris, smear remaining and for caused erosion of the tubules. These were evaluated twice. Microhardness determination; 25 maxillary canine roots sectioned longitudinally into two segments, embedded in polyester. Before treatment VHN of the specimens were obtained as control. The specimens were divided into 5 groups just like SEM observation. The samples were soaked in 50 ml of each solution for 1 minute. After each soaking procedure, the microhardness of root canals was re-assessed and compared with the control. Differences between the groups were statistically analyzed by ANOVA and Bonferroni tests. It was found that though EDTA+NaOCl effectively removed the debris and smear layer caused erosion of the tubules. The results indicated that all solutions significantly decreased microhardness values of root canal dentine (P < 0.05). Soaking with EGTA resulted in a greater reduction of dentine hardness (P < 0.05). It was concluded that the ability of less concentrated EDTA solutions on debris and smear layer removal must be analysed. In addition, more investigations are needed for different volume rate and concentrations of EDTA-EDA mixture on root canal cleanless.