Kazdağları yöresinin geleneksel ilaçlarının saptanması
Determination of the traditional medicine used in area of ida mountains
- Tez No: 224807
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ALİ ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Kazdağları yöresinde kullanılan geleneksel ilaçlar yöre halkı ve lokman hekimleri ile görüşülerek belirlendi. Toplam olarak 52 bitkisel ve 2 hayvansal kaynaklı geleneksel ilacın kullanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca, 2'den fazla bitkisel drogla hazırlanan 5 adet karışım da geleneksel ilaç olarak kullanılmaktadır. Yöre halkı ve lokman hekimlerden, geleneksel ilaç olarak kullanılan bitkiler ve hayvansal ürünlere dair alınan bilgiler birer anket formunda toplandı. Tezde bahsi geçen bitkilere ait herbaryumlar hazırlandı. Bu çalışmayla kayıt altına alınan bu bilgilerle kuşaktan kuşağa bilgi aktarımı sağlanmış olacaktır. Böylece geleneksel ilaçların tedavi amaçlı kullanımlarına ilişkin bilgi birikimleri yeni çalışmalara kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the herbs which are used for tarditional medicine at IDA mountains area have been determined by talking with the people and herbalists living in this region. Totally 52 herbs and 2 animal product drogs have been carried out. Also the 5 mixtures which are prepared with more than 2 herbal drogs are used in this region. The informations taken from the region?s people and the herbalists are arranged in verse forms. The herbarium of these herbs has been prepared. By this study; translation of knowledge between generations will have been supplied. Thus the knowledge of using herbs will be a source for new studies.