Yüzme sporunun eritrositlerin mekanik özellikleri üzerine etkileri
The effects of swimming on erythrocytes mechanic properties
  1. Tez No: 224809
  2. Yazar: BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Egzersiz genellikle kan reolojisini degistirir. Yüzme egzersizinin kan reolojisi üzerine etkisi henüz açık degildir. 400 metre serbest stilde yüzme hem aerobik hem de anaerobik süreçleri içerir. Bu projede yüzücülerde 400 metre yüzmenin eritrosit mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmistir. Yöntem: Çalısmaya 17 erkek üniversiteli yüzücü katılmıstır. Bütün sporcular günün aynı saatlerinde test edilmislerdir. Tüm katılımcılardan yüzebildikleri kadar hızlı bir sekilde 400 metre serbest stilde yüzmeleri istenmistir. Yüzme öncesi istirahat halindeyken ve yüzme sonrası toparlanma döneminin 5. dakikasında antekübital venlerinden 5'er ml kanları alınmıstır. Kan laktat konsantrasyonu, eritrosit lipid peroksidasyonu, plazma protein oksidasyonu, eritrosit deformabilitesi, eritrosit agregasyonu ve bazı hematolojik parametreler incelenmistir. Yüzme öncesi ve sonrası verilerin istatistiksel degerlendirmesinde Wilcoxon singed rank testi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Aim: Exercise usually change blood rheology but, the effects of swimming on blood rheology is not clear. The 400 metres freesytle swimming is an event in which both aerobic and anaerobic processes contribute to the energy release. The present study tested the effects of 400 m swimming on erythrocytes aggregation and deformability. Method: Seventeen male university swimmers participated in the study exercise sessions were performed at same interval of the day. For 400 m freestyle swimming, participants were asked to swim as fast as. 5 ml blood samples were collected from antecubital vein before the swimming and at the fifth minute of recovery after the 400 m swimming. Blood lactate concentration, erythrocytes lipid peroxidation and plasma protein oxidation levels, erythrocytes deformability and aggregation, and several hematological parameters were investigated after swimming and compared with preexercise values. Differences between measurements were analyzed using Wilcoxon?s singed rank test.