Alzheimer tipi demansın farklı evrelerinde MMDT alt maddelerinin ayırt ediciliği
The subitems of turkish version of MMSE differentiate stages in alzheimer type of dementia according to the global deterioration scale
- Tez No: 224961
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRSEV GÜLMEN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Nöroloji, Psikoloji, Geriatrics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Mini Mental Durum Testi (MMDT) (Folstein ve ark., 1975) ve Global Bozulma Ölçeği (GBÖ) (Reisberg ve ark., 1982) Alzheimer Hastalığında (AH) bilişsel durumu derecelendirmek için kullanılan basit ve yaygın araçlardır. Bu çalışmanın amacı MMDT Türkçe versiyonun AH'da klinik evrelere göre değişimini araştırmaktır.Yöntem: 1995 ve 2001 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Demans Kliniğine başvuran 337 AH hastasının GBÖ evreleri ve MMDT verileri kullanılmıştır. Uygulanan faktör analizi sonucunda iki faktör yapısı oluşturulmuştur. Ortaya çıkan bu faktör yapısı üzerine lojistik regresyon uygulanmıştır.Bulgular: MMDT skorları ve GBÖ arasında yaş, eğitim ve cinsiyet açısından anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Her bir MMDT maddesi evreleri yordamakta yetersiz kalmaktadır. Ancak 2 faktörlü yapıda, MMDT %74 keskinlikle GBÖ evrelerini öngörebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Mini Mental State Examination (MMSE) (Folstein, 1975) and Global Deterioration Scale (GDS) (Reisberg, 1982) are simple and widely used instruments to evaluate cognitive status in AD. The purpose of this study is to investigate the changes in the subitems of Turkish version of MMSE according to the clinical stages of in AD.Method: We compared the MMSE subitems and GDS stages in 337 consecutive AD patients referred to Dokuz Eylul University Dementia Clinic between 1995 and 2001. When factor analysis performed on MMSE subitems, two factors have been extracted. Ordinal logistic regression has been performed to be able to model the relationship with these two factors and GDS stages.Findings: There was no relation between scores and age or education level. Each MMSE subitems itself is not sufficient to predict the stages. But when examined with two factors, MMSE subitems can predict the GDS stages by 74% accuracy.