Kemik defektlerinde ve ekstremite uzatmalarında kullanılan intramedular çivilerin geliştirilmesi ve yeni bir uzayabilen intramedular çivi tasarımı
Improving of intramedullary nails used on bone defects and extremity lengthening and design of a new intramedullary nail
  1. Tez No: 224962
  2. Yazar: BORA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Bioengineering, Biotechnology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, daha önce yapılan çalışmalar doğrultusunda mevcut sorunların ve komplikasyonların ortadan kaldırılması ve mümkün olduğu müddetçe , ikinci bir cerrahi müdahale yapılmadan, söz konusu ekstremitede kullanılan intramedüller çivinin boyu uzatılarak, mevcut olan ve daha sonra da ortaya çıkacak boy farkının ortadan kaldırılması amacıyla, uzamayı sağlayacak yeni bir uzayabilen intramedüller sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla mekanik olarak çalışan yeni bir intramedüller çivi tasarlanmış ve üretimi gerçekleştirilmiştir.Üretilen intramedüller çivi prototipi sentetik femur ( Saw-bone) içerisine yerleştirilerek Schimadzu AG-10 test cihazı ile siklik yüklemeye tabi tutulmuş, böylece sistemin çalışması ve her bir yüklenmede ne kadar uzama kaydettiği test edilmiştir.Yapılan ölçümler sonucunda intramedüller çivi her bir yüklenme sonucunda 0,1 mm uzama kaydetmiştir.Sonuç olarak, geliştirdiğimiz sistemin, halen kullanılmakta olan boy uzatma sitemlerine göre, çalışma prensibi, uygulama kolaylığı, kontrollü uzama, hasta mobilitesi ve tedavi süresinin kısalığı gibi avantajları olduğu görülmektedir. Sistemin uygulamadaki başarısı, yapılması planlanan in-vivo hayvan deneylerinde irdelenecek ve alınacak sonuçlara göre gerekli iyileştirmeler yapılarak insan üzerinde uygulamaya hazır hale getirilecektir
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of previous studies, it is aimed to develop a new expandable intramedullary system providing lengthening in order to remove previous problems and complications and to annihilate leg length discrepancies at present and future without second surgical intervention as far as possibble by lenghtening the intramedullary nail.To this end, a new mechanically active intramedullary nail has been designed and generated.The prototype of generated intramedullary nail has benn inserted in a synthetic femur (saw-bone ) and subjected to cyclic loading with Schimadzu AG-10 test device, thus, the operation of the system and the amount of lengthening per each loading were tested.As a result of the measurements, the intramedullary nail has achieved 0,1 mm lengthening per each loading.Consequently, it is evident that the system we developed have advantages in respect of the present leg lengthening systems, like operation princible, easiness of application, controlled lengthening, patient mobility and shortness of treatment duration. The success of the system at practice will be examined with in-vivo animal experiments and according to the results, it will be ready for use on human by performing necessary restorations.