Kliniğimizdeki lösemi hastalarının yaşam ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life and SLEEP of the leukemia patients in OUR clinic
- Tez No: 788359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE AY TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Lösemi tedavisi hastane yatışlarının uzun sürmesi ve yoğun kemoterapi, radyoretapi içermesi nedeniyle hasta ve hasta yakınları için psikososyal açıdan zorlu bir süreçtir.Artan yaşam oranlarıyla birlikte lösemi tedavisinin alındığı dönem kadar, tedavinin bitmesinden sonraki dönemde de hastaların psikososyal açıdan desteklenmesi önem arz etmektedir.Çalışmamız lösemi tedavisi altında olan ve tedavi sonrası takip edilen hastaların yaşam ve uyku kalitesinin önemini belirtmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitm ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bölümü tarafından takipli, 7-17 yaşları arasındaki 60 lösemi hastası dahil edildi. Kontrol grubuna ise Adana Şehir Eğitm ve Araştırma Hastanesi çocuk sağlığı kliniğine ayaktan başvuran ve kronik bir hastalığı olmayan, sağlıklı, genel kontrol amacıyla başvurmuş, 7-17 yaş arasındaki 60 çocuk dahil edildi. Hasta bilgilendirme ve onam formu doldurulduktan sonra katılımcılardan temel demografik bilgileri sorgulayan formumuzun doldurulması istendi. Hasta grubu için ayrıca hastalık bilgi formumuz dolduruldu. Yaşam kalitesi ölçeği olarak kid-kindl (7-13 yaş ) ve kiddokindl (14-17yaş ) çocuklar için genel amaçlı sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi anketleri kullanıldı.Uyku kalitesi ölçeği için çocuklarda uyku alışkanlıkları anketi kullanılmıştır.Hasta grubun verileri hastalar arasında ve sağlıklı grup verileri ile kıyaslanmıştır. Bulgular :Hasta gurubun yaş ortalaması 12,3 ± 3,4 yıl kontrol grubun yaş ortalaması 11,5 ± 3,2 yıl olarak bulundu. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında yaş (p=0,217), cinsiyet (p=0,715), aile tipi (p=0,095), sosyal güvence (p=0,619) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Hasta ve kontrol grupları arasında toplam yaşam kalitesi puan ve duygusal iyilik, öz saygı, sosyal ilişkiler, okul alt boyut puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Hasta ve kontrol grupları arasında çocuklarda uyku alışkanlıkları anketi (ÇUAA) toplam puan ve yatma zamanı direnci, uyku süresi, uyku kaygısı, gece uyanmaları, gün içinde uykululuk alt boyut puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Sonuç: Hasta çocukların yaşam kalitesi toplam puanlarının ve duygusal iyilik, öz saygı, sosyal ilişkiler, okul alt boyut puanlarının sağlıklı çocuklara kıyasla daha düşük olduğu bulundu. KINDL yaşam kalitesi ölçeği alt boyut puan ortalamaları değerlendirildiğinde, en düşük puan ortalamasının“okul”alt boyutuna ait olduğu bulundu.Hasta çocukların sağlıklı kontrol grubuna göre daha kötü uyku kalitesine sahip olduğu bulundu. Radyoterapi alan çocuklarda uyku bozuklukları daha fazla saptandı.Lösemi hastalarının tedavisinde sadece hemotolojik açıdan değil psikososyal açıdan da değerlendirmelerde bulunulması gerekir.Uyku problemleri erken teşhis ve tedavi edilmelidir. Uyku kalitesini artırmak için aileleri uyku ortamı uyku hijyeni açısından bilgilendirilmeli,uyku kalitesini etkileyecek ilaç veya gıdalardan uzak durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim : Leukemia treatment is a psychosocially challenging process for patients and their relatives, as hospital stays are long and includes intensive chemotherapy and radiotherapy. With increasing survival rates, it is important to support patients psychosocially in the period after the end of the treatment, as well as during the period when leukemia treatment is taken. Our study was conducted to emphasize the importance of quality of life and sleep of patients under leukemia treatment and followed up after treatment. Materials and Methods: Sixty leukemia patients, aged between 7-17 years, followed by the Department of Pediatric Hematology-Oncology, University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital, were included in the study. In the control group, 60 children aged 7-17 years, who applied to Adana City Training and Research Hospital pediatric health clinic, did not have a chronic disease, were healthy, and applied for general control were included. After filling out the patient information and consent form, the participants were asked to fill out our form questioning basic demographic information. Our disease information form was also filled in for the patient group. General-purpose health-related quality of life questionnaires for kid-kindl (7-13 years old) and kiddokindl (14-17 years old) children were used as the quality of life scale. For the sleep quality scale, the children's sleep habits questionnaire was used. The data of the patient group were among the patients and the data of the healthy group. compared with.. Results: The mean age of the patient group was 12.3 ± 3.4 years, and the mean age of the control group was 11.5 ± 3.2 years. There was no statistically significant difference between the patient group and the control group in terms of age (p=0.217), gender (p=0.715), family type (p=0.095), and social security (p=0.619). A statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of total life quality scores and emotional well-being, self-esteem, social relations, and school sub-dimension scores (p0.05). There was a statistically significant difference between the patient and control groups in terms of the total scores of the children's sleep habits questionnaire (MWAA) and bedtime resistance, sleep duration, sleep anxiety, night awakenings, and daytime sleepiness subscale scores (p0.05). Conclusion: It was found that the total quality of life scores and emotional well-being, self-esteem, social relations and school sub-dimension scores of the sick children were lower than the healthy children. When the KINDL quality of life scale sub-dimension mean scores were evaluated, it was found that the lowest mean score belonged to the“school”sub-dimension. It was found that the sick children had worse sleep quality than the healthy control group. Sleep disorders were found to be more common in children who received radiotherapy. In the treatment of leukemia patients, evaluations should be made not only in terms of hematological but also psychosocial aspects. Sleep problems should be diagnosed and treated early. In order to improve sleep quality, families should be informed about the sleep environment and sleep hygiene, and drugs or foods that will affect sleep quality should be avoided.