Erişkinlerde gastrik nodularite ve helikobakter pylori ilişkisi
Gastric nodularity in adult and relationship with helicobacter pylori
- Tez No: 225280
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ CANORUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gastrik nodularite özellikle pediatrik yaş gurubunda görüldüğü bildirilen endoskopik bir tanımlamadır. Birçok çalışma çocuklardaki noduler gastritin Helicobacter pylori enfeksiyonu ile güçlü ilişkisini ortaya koymakla birlikte, bu endoskopik paternin erişkinlerdeki doğal seyri ve önemi az anlaşılmıştır. Çalışmamızda amaç, gastrik nodulariteli erişkinlerin demografik özellikleri, nodularitenin Helikobakter pylori ve patojenik suşları ile olan ilişkisinin güncelleştirilmiş Sydney histopatolojik sınıflama sisteminden yararlanılarak araştırılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Gastric nodularity is an endoscopic description which is especially seen in pediatric age group. Although many studies have found that nodular gastritis in children is strongly associated with Helicobacter pylori infection the natural course and the significance of this endoscopic pattern in adults is poorly understood. Our aim was to determine the demographic features of adults with gastric nodularity and to see the relationship with Helicobacter pylori and its pathogenic strains utilizing from updated Sydney classification system.