Farklı epilepsi türlerinde ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda bilişsel ve davranışsal bulguların karşılaştırılması
Comparison of behavioral and cognitive findings in children with different epilepsy types and in children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 225328
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM GÜCÜYENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu kesitsel çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk Nöroloji ve Çocuk Psikiyatri Bilim Dalları polikliniklerinde takip edilmekte olan 20'si kontrol 120 çocuk üzerinde yapıldıAraştırma grubuna alınan epilepsili çocuklarda, rolandik ve kompleks parsiyel epilepsi tanısı almış olmak, son 6 ayda nöbet geçirmemiş olmak, tedavi için tek antiepileptik ilaç kullanıyor olmak, sağ elini kullanıyor olmak, değerlendirme döneminde anksiyete ya da depresif bozuklukları olmamak, toplam zeka bölümü 80'in üzerinde olmak kriterleri arandı. DEHB grubuna alınan çocuklarda özgül öğrenme güçlüğü, major depresyon ve kaygı bozuklukları gibi eşhastalanım gösteren; ağır ailevi işlev bozukluğu ve cinsel/fiziksel kötüye kullanım öyküsü olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Kontrol grubundaki katılımcıların belirlenmesinde öğretmenlerle görüşülmüş ve bir önceki yıl başarı durumu tabloları incelenerek yaklaşık ±2 standart sapma arasında kalan denekler örnekleme dahil edilmiştirÇalışmaya alınan çocuklara WISC-R, CADÖ, CÖDÖ, ÇSKÖ, ÇDKÖ, ÇKDE uygulandı. Genel Bilgi ve Sözel Zeka Bölümünde DEHB-DE, DEHB-B, kompleks parsiyel epilepsili hastalar sağlıklı kontrollerden daha düşük puanlar almışlardır. Perfomans Zeka Bölümünde ise DEHB-DE ve kompleks parsiyel epilepsili hastalar kontrollerden düşük puanlar almışlardır. Toplam zeka bölümü açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Rolandik epilepsili hastalar ise sadece Resim tamamlama alttestinden düşük puanlar almışlardır. Ayrıca çalışmamızdaki kompleks parsiyel epilepsili hastalarda toplam zeka bölümü hariç sözel ve performans zeka düşük bulunmuşturBu çalışma epilepsililerde zeka bölümüyle ve ölçme araçlarının duyarlılığıyla ilgili tartışmaların daha devam edeceğini ve çocukluk epilepsisine komorbid olduğu düşünülen DEHB'ni ve özellikle dikkat eksikliği riskinin arttığı düşüncesini destekler.
Özet (Çeviri)
This study was carried on 120 children (20 of them were controls) who were followed by pediatric neurology and pediatric psychiatry departments of Gazi University. having rolandic or complex partial epilepsy and seizure free period of 6 months, being under monotherapy and right handed, during evaluation period not to have any anxiety or depression disorders and having intelligence score higher than eighty are the mandatory criterias for occupying in the study group. In the attention deficit hyperactivity disorder group, children with individual learning difficulty or major depression or anxiety disorder, physically/sexually abused children and children having families with heavy functional disorder were not attended to the study group. While determining the control group applicants; their teachers were interviewed. last year success level of the patients were examined and controls whose score were between -+2 standard deviation were attended to the study.WICS-R,CPRS,CTRS,KOVAKS-CDİ,STAİ-i were applied to the children in the study group. children with attention deficit hyperactivity disorder and complex partial seizure had lower scores in general information and verbal IQ. Children with attention deficit hyperactivity disorder had lower scores in performance IQ. There is no significant difference about total IQ in between groups. Rolandic epileptic children had lower scores only in picture complation subtest. complex partial epileptic children had lower verbal and performance IQ.