Aşikar ve subklinik hipotiroidinin nondipper kan basıncı paterni gelişimine etkisi
The effect of overt and subclinical hypothyroidism on the development of nondipper blood pressure pattern
- Tez No: 225330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Noktürnal kan basıncında beklenen düşüşün olmadığı hasta grubu anlamında kullanılan non dipper bireylerde, dipper hipertansiflere göre, hedef organ hasarı sıklığının arttığı ve gelişebilecek kardiyovasküler olayların prognozunun daha kötü olduğu gösterilmiştir. Günümüzde, non dipper hipertansiyonun patogenezi halen tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Çalışmamızda normotansif hipotiroidi ve SKH hastalarında 24 saatlik AKBM izlemi yoluyla, aşikar ve subklinik hipotiroidinin non dipper kan basıncı paterni gelişimine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Aralık 2007 ve Haziran 2008 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Dahiliye ve Endokrinolji Poliklinikleri'nde tanı almış normotansif hipotiroidi ve SKH hastalarından çalışma kriterlerine uyan 109 hastadan, reverse dipping veya gizli HT saptanması nedeniyle çalışma dışı bırakılanlardan sonra toplam 95 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak genel dahiliye polikliniğine başvuran 83 sağlıklı (normotansif ve ötiroid) bireyden 75'i çalışmaya alındı. Hipotiroidi grubunda TSH medyan değeri 7.61 iken kontrol grubunda bu değer 1.59 olarak saptandı.Ofis ölçümlerindeki sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri ile AKBM ile ölçülen gündüz SKB, DKB ve OAB değerleri kontrol grubunda hipotiroidili bireylere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Ancak gündüz ölçümleri dışında AKBM değerleri açısından hipotiroidi grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Serum trigliserid (p=0.02) ve LDL (p=0.03) düzeyleri ise hipotiroidi grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. SKB, DKB ve OAB değerleri için dipper birey sayısı hipotiroidi grubunda sırasıyla 28/95 (%29.5), 55/95 (%57.9) ve 38/95 (40%), kontrol grubunda ise sırasıyla 43/75 (%57.3), 61/75 (%81.3) ve 54/75 (%72) olarak kaydedildi. İki grup arsındaki farkın, her üç parametre için de anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
?Nondippers? are individuals with absence of anticipated nocturnal decrease in blood pressure and increased incidence of target organ damage and a worse outcome cardiovascular events have been reported in this group of people. The pathogenesis of nondipper hypertension is not clear at present. We aimed to investigate the effect of overt and subclinical hypothyroidism on the development of nondipper blood pressure pattern via 24-hour ambulatory blood pressure monitoring.109 normotensive patients with overt and subclinical hypothyroidism, that had been diagnosed at internal medicine and endocrinology outpatient units between December 2007 and June 2008, were evaluated and 95 of these patients without reverse dipping and masked hypertension were included in the study. 75 out of 83 normotensive and euthyroid individuals, who attended for a routine internal medicine outpatient visit, were included in the control group. Median serum TSH levels were 7.61 and 1.59 in patient and control groups, respectively.Office measurements of systolic and diastolic blood pressure and day time systolic, diastolic and mean blood pressure levels in patient group were significantly higher than levels in control group. There was no statistically significant difference in ambulatory blood pressure measurements, other than daytime, between patient and control groups. Serum triglyceride (p=0.02) and LDL (p=0.03) levels were significantly higher in the hypothyroid group. The number of dipper individuals according to SBP, DBP and MAP measurements were 28/95 (29.5%), 55/95 (57.9%) and 38/95 (40%) in the patient group and 43/75 (57.3%), 61/75 (81.3%) and 54/75 (72%) in the control group, respectively.